Perşembe, Mart 13, 2014

Fatura Kesmek İçin Yapılması Gerekenler

Fatura Kesmek İçin Yapılması Gerekenler

Bu yazımda sizlere, fatura kesmek için yapılması gerekenleri kısaca anlatnak istiyorum. Amacım, bir muhasebeci olarak bu konu hakkında bilgisi olmayan insanlara yardımcı olabilmek çünkü insanlar gerçekten hiç araştırmadan etraftan duyma sözler ile hareket edebiliyorlar.

Webmaster olan bir kişi yani evinde internet üzerinden veya herhangi bir tanıdığına web sitesi yapıyormuş ve internet sitesi yaptığı kişilerden birtanesi fatura istemiş haklı olarak verdiği ücret karşılığında arkadaş bir forum sitesinde sormuş forum üyelerine fatura kesmem için neler yapmam gerekiyor diye inanın bana hiç alakası olmayan cevaplar vermişler orada arkadaşa yapacağı gerekli işlemleri yazdım fakat burada'da yazmak istedim  Fatura kesmek için şu işlemler yapılmalıdır. Bildiğim kadar anlatmaya çalışı cağım

Fatura Kesmek İçin Gerekenleri Sıralayalım

* Önce ne iş yapacaksanız kendinize bir iş yeri bulacaksınız
*Bulduğunuz iş yeri sahibi ile kira sözleşmesi yapacaksınız, yer kendinizin de olabilir o zaman kira sözleşmesi yapmanıza gerek yok ( çünkü kira sözleşmesi kiracı ve kiraya veren arasında yapılır)
* Önce bir muhasebeciye gideceksiniz, Muhasebeci sizden gerekli evrakları isteyecektir.
*Bulunduğunuz yer en yakın vergi dairesine , vergi dairesi yoksa mal müdürlüğüme muhasebeciniz'in doldurmuş olduğu işe başlama dilekçesi ile vergi dairesinde dilekçeyi havale ve kayıt ettirip sicil bölümüne vereceksiniz 
* Yoklama memurları en geç 3 gün içinde, (fakat bazen bu süre uzayabilir )yoklama memurları sizin iş yerinize yoklama tutmak için gelecekler bu arada iş yerinde yapacağınız işle ilgili makinalar , falan artık her ne iş yapacaksınız onlar olmuş olacak
*Yoklama tutulduktan 1 gün sonra Muhasebeciniz vergi levhanızı sorgulayıp İnternet dairesi sisteminden çıkartıp size verecek
*Ticaret odasına kayıt olacaksınız veya küçük işletmeler( deftere tabi olanlar ve Basit Usul olanlar esnaf ve sanatkarlar odasına başvuru yapacaksınız , sanırım burada'da yaklaşık 500 - 600 TL gibi bir masraf gider.
*Artık vergi mükellefisiniz, Hayırlı olsun
* Vergi dairesine işe başlama dilekçenizi verdikten sonra , bir kaç gün içinde yoklama memurları sizin iş yerinize gelip , yoklama yaptıktan sonra. 1 veya 2 gün sonra vergi levhasını muhasebeciniz den  alabilirsiniz
*Sıra geldi fatura bastırmaya Nüfus cüzdan fotokopisi, vergi levhası ve  esnaf odası veya ticaret odasından aldığınız kayıt belgeleri ( kayıt numarası ) faturanızı bastırabilirsiniz
* Peki faturayı nerede bastırabilirim diye sorarsanız maliye ile anlaşmalı matbaalarda bastırabilirsiniz. Örneğin işini son derece kaliteli yapan müşterileri ile birebir ilgilenen matbuu.com gibi müşterisine özel tasarımlar yapan ve işini son derece kaliteli yapan matbaalarda faturalarınızı  güven içinde bastırabilirsiniz. Ayrıca bu tür işini son derece temiz ve müşteriye özel yapan matbaalarda sadece fatura değil diğer işlemlerinizi de yaptırabilirsiniz. Örneğin firmanızın tanıtımını yapmak için en uygun olan araçlardan bir tanesi olan broşür bastırarak firmanızı çok güzel bir şekilde tanıtabilirsiniz bu da size daha fazla kazanç olarak dönecektir.
*Ve artık olarak fatura kesebilecek siniz

Son olarak şunu söylemek istiyorum kestiğiniz fatura kadar yaptığınız işle ilgili sizde fatura almak zorundasınız yani hiç mal giriş faturası yokken fatura kesemezsiniz keserseniz dahi bunun hepsi Kar olur ve kestiğinizin % 18 'ini KDV olarak vergi ödersiniz bununla'da kalmaz bu Kar Geçici vergiye'de yansır. umarım faydalı olur. ve lütfen bu tür konularda bir muhasebeci ile görüşünüz bilmediğiniz bir konuda bilgi almak her zaman sizin faydanıza olacaktır bilmediğiniz bir işi yapmaya kalkışmayın sonradan keşke dememek için iyi araştıralım.
111 yorum:

 1. Serbest zamanlı çalışan biri olarak internet üzerinde ara sıra karşılaştığım bir problemdi. Detaylı ve anlaşılır bir biçimde anlattığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Kadir Bey Faydalı olduysa ne mutlu bana

   Sil
 2. Web sitenizi hemen her gün ziyaret ediyorum. Çok güncel ve başarılı bir siteniz var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, elimden geldiği kadar özgün olmaya çalışıyorum

   Sil
 3. Merhabalar bende bir şirkette ön muhasebe sorumlusu olarak çalışıyorum,fakat patronum benden her ay ne kadar kvd ödeyeceğimizi soruyor sağolsun müşavirimize bir şey sorulmuyor bende bilmiyorum ay sonu kdv nasıl hesaplanır bana yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatma hanım size şöyle söylim , bunun için bir önceki aydan devren KDV'nizi bilmeniz gerekir öncelikle , size kısaca şöyle anlatayım diyelim ki ilgili ayda kdv dahil 750.00 Liralık Emtia (Ticari mal ) alışınız var ( 750.00 Liranın % 18 kdv si 114,41 ) , 1000.00 Liralık satışınız var ( 1000.00 liranın % 18 kdv si 152,54 )
   ve önceki aydan devreden KDV niz yoksa eğer;
   152,54 - 114,41 = 38,13 Lira Kdv ödemeniz çıkar.

   Umarım faydalı olur.

   Sil
 4. çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 5. Peki sigortalı olarak çalışan bir insan nasıl fatura kesebilir çünkü ben internet üzerinden satış yapmak istiyorum ama kapıda ödemelerde fatura kesilmesi gerekiyor bu sorunu nasıl cozebilirim acaba???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigortalı olmanız sizin vergi mükellefi olmanıza bir engel değildir. Sigortalı olan bir kişi aynı zamanda vergi mükellefi olabilir. Eskiden şöyleydi; Eğer vergi mükellefiyseniz , mükellef zorunlu olarak bağkur'lu oluyorda fakat son düzenlemeye göre artık vergi mükellefi olan kişi isterse Bağkur değil , Sgk lı olaran başka bir yer de çalışabilir tabi bunun için Bağkur'a , Bağkurunuzun durması için dilekçe vermeniz gerekiyor

   Sil
 6. Merhaba ben internet üzerinden satış yapacağım ama kapıda ödemelerde fatura kesmem gerekiyormus , alici ödemeli olduğu için fatura kesmem gerekiyormus herhangi bi is yeri acmayacagim aylık 3-4 gönderim olacak sadece bu şekilde olduğunda fatura kesmem gerekiyorsa ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba , kaç adet fatura kesmeniz önemli değil , eğer bir ücret alıyorsanız bunun karşılığında fatura kesmeniz gerekir. Fatura kesebilmeniz içinde yapmanız gerekenleri yazıda belirttim ama yine de daha detaylı bilgi almak için bir mali müşavir veya vergi dairesi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Ben burada sadece ön bilgilerden bahsettim. Bilmeniz gereken başka şeyler de olabilir.

   Sil
 7. aylık veya yıllık ne masrafı olur onu merak ediyorum ben 3D modelleme yapıyorum home office olarak fatura kesmek istiyorum daha ciddi çalışmak için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vergi mükellefi olduğunuz zaman , diyelim ki işletme esasına göre veya bilanço esasına göre muhasebeniz tutulur fakat ilk başlayışta işletme olarak muhasebeniz tutulur. Aylık muhasebeciye vereceğiniz muhasebe ücreti olur. her ay damga verginiz olur 30 TL , 3 ayda bir geçiçi vergi olur ve yılda bir defa gelir vergisi olur . Tabi işinizin detayını ve nasıl fatura keseceğinizi ( miktar olarak çok mu , az mı)bilmediğim için Kdv vergisi çıkar diyemiyorum normal de Kdv vergisi de çıkar

   Sil
 8. Fature kesmeden havale ile satış yapsak sorun olur mu çünkü bu miktarlar çok çok fazla benim için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatura kesmeden satış olmaz, Eğer bir satış yapıyorsanız mutlaka o miktar kadar karşı tarafa fatura kesmeniz gerekiyor.

   Sil
  2. Once siz mal gondereceginizden Parani alıyorsaniz sorun olmaz dostum
   Yasa
   alıcı önce parayi gonderecek size güvenecek
   Zor iş
   Tam tabiriyle çatal kazık iş

   Ayrıca sizede selamlar gökhan bey .
   Takdire şayan bir hareketve iş bu yaptığınız işler
   Teskkurler

   Sil
  3. Merhabalar. Kürşat Bey.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 9. Merhabalar, yazınız ve açıklamalarıniz için teşekkürler. Sorum şu, gelen fatura giden faturadan az olursa ne kadar vergi ödenir. Mesela 5000 tl'lik mal aldık. Fakat ayni ay 10.000 tl fatura kestik diyelim. Arada kalan 5000 tl'lik eksi fatura için yüzde 18 kdv dışında bir ödeme yapılır mı?
  Birde aynı ay içinde gelen giden faturaların tarihleri önemli mi? Mesela 1000 tl fatura geldi sonraki gün biz 2000 tl kestik bir kaç gün sonra 1000 tl daha ayni ürünlerle ilgili fatura geldi, bir durumda faturalar dengelenir mi, yoksa ayrı mı değerlendirilir. Çünkü bazen aldığımız ürünlerin faturası geç geliyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba 1.sorunuza şöyle cevap vereyim , aradaki 5000 TL'lik açık olunca sadece % 18 olarak düşünmeyin bunun gelir vergisi de var ayrıca ilgili ayda önceki dönemden devreden KDV niz varmı yok mu ona da bakmak gerekir.

  2.Sorunuz ise diyelim ki ilgili ay'ın 10.günü sizin fatura kesmeniz gerekiyor ama elinizde stok yok yani içeride ticari mal yok diyelim o yüzden elinizde stok yok iken fatura kesmeniz sakıncalı , ama bir iki günlük gecikme ile bir şey olmaz diye biliyorum yine de aklınız da soru işaretleri kalmaması için size en yakın vergi dairesine gidip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 11. merhaba ufak bir işyeri açsan aylık masrafın devlete ödenen 650 tl ye yakıni peki yurt dışında düzen nasıl ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurtdışındaki muhasebe sistemi nasıldır bilmiyorum ama her ülkenin kendine özgü muhasebe sistemi , vergilendirme sistemi farklıdır.

   Sil
 12. Üstad merhaba, son dediğinize takıldım "Son olarak şunu söylemek istiyorum kestiğiniz fatura kadar yaptığınız işle ilgili sizde fatura almak zorundasınız yani hiç mal giriş faturası yokken fatura kesemezsiniz keserseniz dahi bunun hepsi Kar olur ve kesiğinizin % 18 'ini KDV olarak vergi ödersiniz bununla'da kalmaz bu Kar Geçici vergiye'de yansır."
  şimdi bana yurt dışından arkadasım bazı aksesuar ürünleri yollıcak belirli periyotlarda 75 euroyu geçmiyecek kadar (75euro fazlasına vergi ödemek zorundayım) bende bunları netten satmayı planlıyorum ama bu ürünler faturasız gelicek ben mükellef olucam sattığım ürünlerede fatura kesmek istiyorum ama fatura girdisi olmayan bir ürüne nasıl fatura kesebilirim bunu anlıyamadımn yada bunun bir yolu var mı? bilgilendirirsenız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Yazıyı okumuşsunuz size tekrar olarak şunu söylemek istiyorum, sizin durumunuzun bir çaresi var mıdır? inanın bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki o da , elinizde sattığınız ürünün girişi yoksa yani o ürüne ait faturanız yoksa ve siz o ürünü sattığınızda o ürüne fatura kesecekseniz kestiğiniz faturanın tamamı KAR olur.

   Bunu vergi dairesiyle de görüşmenizi tavsiye ederim.

   Sil
 13. Ben harçlık çıkarmak için ebay, amazon gibi sitelerden alacağım kozmetik ürünlerini sahibinden.com üzerinden satmaya başlamak istiyordum. Zaten az kazanacağım için %7 lik site komisyonu haricinde başka bir kesintiyle ya da evrak işleriyle uğraşmak istemiyorum. Başka bir sitede okuduğum kadarıyla 10.000 tl'lik satışın altında kalınca maliye ceza kesmeye kalkışmıyormuş, bu ne kadar doğru, diğer bir ifadeyle böyle bir şey yaparsam başım ne kadar belaya girer?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz şey ne kadar doğru inanın bilmiyorum iyi araştırmak gerek, inanın size çok güzel bir cevap, sizi mutlu edecek bir cevap vermek isterdim fakat şöyle bir şey var. Ceza yermisiniz karşı taraftan bir para tahsilatı yaptığınız için ve bunun karşılığında fatura kesmediğiniz için ceza yermisiniz bilemem yani normal de bir kişiden bir iş karşılığında para aldığınız zaman o miktar kadar fatura kesmeniz gerekiyor.

   Fakat çok korkmanıza da gerek yok açıkçası, başınız belaya girmez çok olsa para cezası yersiniz.

   Sil
  2. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ve böyle bir şey yapacaksanız eğer ben derim ki bir vergi dairesine gidin daha detaylı olarak bilgi alın derim.

   Sil
  3. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 14. Yazınız benim için çok açıklayıcı oldu teşekkürler. Benimde kendi websitem var reklam karşılığı bir müşterim fatura istedi ilk defa karşılaştığım bir durum oldu

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar Gökhan bey
  İnternet üzerinden bir kaç parça ürün satmak istiyorum
  Fatura kesmemenin suç olduğunu araştırmalarda tespit ettim.
  Bu konuda ne yapmamız gerekir?
  Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Fatura kesmek neden suç onu anlamayamadım, vergi mükellefi olduktan sonra fatura kesmeniz de bir sorun yok, yukarıdaki yazımı ve yazı içinde '' Fatura kesmek için şu işlemler yapılmalıdır.'' yazıya link verdim ona tıklayarak veya site içinde arama yaparak bu konuda yazmış olduğum yazılarımı okuyabilirsiniz

   Fakat kısaca söylemek istiyorum ; Öncelikle fatura kesebilmeniz için önce vergi mükellefi olmak zorundasınız , vergi mükellefi olmayan bir kişi fatura kesemez , hatta bir matbaada Fatura dahi bastıramaz.

   Sil
 16. merhaba öncelikler bu konulara çok uzağım eğer saçma sorular sorarsam mazur görün
  ilk olarak evde el yapımı çanta üretip instagramda satmaya başladım şuan 3 aylık bir süreci geride bıraktım ve başarılı bir grafikle ilerlemekteyim fakat sizinde bildiğiniz gibi maliye bu durumlarda ceza kesebiliyorumuş.
  bende alternatif olarak tasarımcıların tasarımlarını satabildiği zet.com adlı sitede satış yapmaya karar verdim fakat burada da fatura kesme zorunluluğu oluştu.
  sorum şu olucak şirket sahibi olmadan fatura kesme imkanım var mı yada evde ürünlerimi yaptığım için yukarıda sıraladığınız zorunluluklardan atlayabileceklerim var mıdır ?(masarafımı azalta bilmek için) ve sattığım ürünler üzerinden ne kadar vergi vermem gerekmekte ?
  şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatura kesmeniz için şirket olmanıza gerek yok , şahıs olarak vergi dairesine işe başlama dilekçesi verin , işe başlama dilekçesinde BASİT USULÜ tabi mükellef olarak işaretlersiniz adresi de evinizi gösterebilirsiniz sanırım,

   Fakat diyelim ki basit usülde vergilendiriliyorsunuz yani Basit Usül mükellef oldunuz bu defa da ürün sattığınız kişiler sizden KDV li fatura isteyebilir, Basit Usül olursanız KDV den muaf olursunuz, bu da fatura keseceğiniz kişinin işine gelmeyebilir, basit usül yılda bir defa Gelir vergisi öder

   Bence böyle bir niyetiniz varsa , en yakın vergi dairesine gidin daha detaylı bilgi alın derim ben.

   Sil
  2. Tam bu tarz bir soru soracaktım ki cevaplamışsınız teşekkürler.

   Sil
 17. Cevabiniz icin tesekkur ederim bir sorum daha olucak peki emekli biri basit usulde fatura kesebilir mi,basit usulde fatura kesmenin bagkur primi yatirma gibi bir zorunlulugu var midir,yada emekli maasindan kesinti yapilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   Kişinin emekli olması basit usule tabi olmasına engel değildir , fakat daha önce herhangi bir mükellefiyeti olan bir kişi tekrar mükellefiyet başvurusu yaptığı zaman basit usül olamıyor diye biliyorum. Mükellef olan kişi emekliyse emekli aylığından kesinti olur ( sanırım % 15 ) gibi bir kesinti oluyor. vergi mükellefi ister emekli olsun ister olmasın bağkur yatırmak zorunda fakat yeni yasayla birlikte isterse bağkur değil de başka bir yerde sgk'lı olarakta görünebilir diye biliyorum. Yukardada dediğim gibi eğer böyle bir şey yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bir vergi dairesine gidip daha detaylı bilgi alın çünkü mevzuatlar zaman zaman değişiyor. Yani ben yanlış bir şey söylemek istemiyorum o yüzden vergi dairesinden de daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz

   Sil
 18. İyi günler internet üzerinde satış yapmayı düşünüyorum. Sattığım ürünlerin faturalarını başka bir tanıdığım bir firmaya kestirirsem sorun olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler
   Bu konuda kesin bir şey söylemem fakat sattığınız ürünün ücretini siz tahsil ettiğiniz için, sizin fatura kesmemeniz sorun olabilir.

   Fakat şöyle bir şey olabilir. Örnek veriyorum alıcı aldığı ürünün ücretini, fatura kestireceğiniz kişinin hesabına yatırabilir. Bu şekilde bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü ücreti alan kişi fatura kesmiş olacak.

   Daha iyi bir bilgi almak için bir vergi dairesine gidip görüşmenizi tavsiye ederim.

   Sil
 19. İyi günler gökhan bey ben serbest meslek boyacı ustasıyım bir web sitem var müşterilerim fatura istiyor illa şahıs şirketi kurmam gerekiyormu nasıl yol izleyebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler.
   Fatura kesebilmeniz için illaki şirket kurmanıza gerek yok
   Vergi mükellefi olursunuz şahıs olarak o şekilde de müşterilerinize fatura kesebilirsiniz. Yani fatura kesmek için illaki şirket kurmaya gerek yok, Öyle olsaydı herkes şirket kurardı , ortalık şirketten geçilmezdi, :)
   Şaka bir yana bu konuda daha detaylı bilgi almak için size en yakın vergi dairesine giderek daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 20. bende muhasebeciyim anlatmama rağmen ısrarla yanlış yapanlar var onlar sopalık :) herkesin anlayabileceği bir anlatım olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız , bizim mükelleflerde de oluyor öyle olanlar :) teşekkür ederim.

   Sil
 21. Teşekkürler, net ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim faydalı olduysa ne mutlu bana

   Sil
 22. Merhabalar. iş yerim var ve alacağım taşınmazın faturasını alacağım kişiden istedim. Fakat kişinin herhangi bir fatura kesmesi için üzerine kayıtlı şirketi yok ve bende arsayı şirketimin üzerine yapıp vergiden düşmek istiyorum bunun için ne yamam gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanın bu konuda bilgim yoktur yanlış bilgi vermek istemem.
   Siz, en iyisi bu konu için herhangi bir vergi dairesi ile görüşün bence veya bir yeminli mali müşavir ile görüşün.
   Yardımcı olamadığım için üzgünüm.
   İyi günler.

   Sil
 23. Gökhan bey yazınız çok bilgilendirici olmuş, teşekkür ederim.

  Bu yazıda değinilmemiş bir sorum var.Ben bir yazılımcıyım, online rezervasyon yapılan ( bu rezervasyonlardan belli miktar komisyon almayı planlıyorum )bir web sitem var.

  Yukarıda ''.. kestiğiniz fatura kadar yaptığınız işle ilgili sizde fatura almak zorundasınız ..'' diye yazmışsınız, yazılımı kendim yapıyorum ,herhangi bir ürün satın almıyorum yani maddi olarak giderim yok. Fatura alabileceğim bir durum ortada yok .Bu gibi alışverişlerde ne tür çözümler üretiliyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.

   Örnek veriyorum yazılım yaparak herhangi bir program veya bir web site tasarımı yaptınız diyelim, eğer hiç masraf faturanız olmazsa kestiğiniz fatura diyelim ki 100 liralık fatura kestiniz 100 liranın % 18'i KDV olarak ödersiniz, % 15'i Geçiçi Vergi olarak ödenir, bir de yıl sonunda ödenen GELİR VERGİSİ var yani 100 liranın 45 lirası vergi olarak ödemiş olursunuz.

   Fakat, yazılım işi yapıyorsunuz sizde buna uygun masraf bulabilirsiniz, örnek veriyorum bilgisayar parçası faturası veya iş yerinde kullanılmak üzere alınmış temizlik malzemesi, iş yerine yapılan masraflar için almış olduğunuz faturalar verginizi düşürecektir.

   Umarım anlatabilmişimdir.

   Sil
 24. Merhaba Gökhan Bey.

  Soracağım sorunun cevabını deli gibi her yerde aradım bulamadım az önce sayfanıza denk geldim inşallah yardımcı olabilirsiniz.

  Ben freelancer grafik tasarımcıyım. Ama ben direk müşteriyle çalışmıyorum. 99designs.com gibi yarışma tarzı olan bir sitede çalışıyorum. Müşteri yarışmacılardan birini seçtiğinde para credit olarak sitedeki profile gönderiliyor. Sonrasında paypal'a, payoneer'a çekiyorsunuz. Yani yarışma ödülü 150 dolarsa önce sitenin içinde ödeniyor bize, sonra paypala gönder diyoruz oraya atıyorlar. Ordan da Garanti bankası İş bankası artık hangisindeyse banka hesabınıza parayı çekiyorsunuz.

  Paypala gelen paranın göndereni direk 99designs. yani yarışmayı düzenleyen değil. Ben kazandığım paranın vergisini nasıl vereceğimi bulamadım. Aylık 3000-5000 lira arası kazandığım oluyor. Fatura kesmem lazım galiba araştırmalarımdan onu anladım. Ama amerikadaki bu siteye mi kesicem faturayı? Vergi vereceğim zaman bana sormıcaklar mı nasıl kazandın 5000 lira diye. Ya da her yıl sonunda bu sene 10 000 lira kazandım kesin vergisini mi dicem? Kafam çok karışık yani :)

  Tasarım sitesinde yarışma kazanıyorum ordan çekiyorum parayı falan diye anlatsam kesinlikle anlayacaklarını zannetmiyorum ki birkaç yere sordum sıfır yardım :)

  İnşallah aydınlatıcı birşeyler önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Kısaca anlatayım. Siz parayı siteden aldığınız için sizden stopaj vergisi kesiliyor olmalı, şöyle ki, örneğin siz müşteriyle 5000 TL' ye anlaştınız, müşteri parayı önce siteye ödüyor, siteden de size gönderiyorlar ya o 5000 TL'nin hepsimi geliyor yoksa 5000 TL'den komisyon ücreti gibi bir ücret kesiliyor mu? bildiğim kadarıyla bu tür siteler size para gönderirken sizin adınıza stopaj vergisi kesiyor olması gerekiyor. Yok eğer müşteriyle anlaştığınız 5000 TL size direk hiç kesinti olmadan 5000 TL olarak geliyorsa evet bu durumda aldığınız para karşılığında fatura düzenlemeniz gerekiyor. Fatura kesebilmeniz içinde vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Fakat şunu belirtmek istiyorum öncelikle daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer size yakın bir vergi dairesine gidin derim ben.

   Fakat şunu da belirtmek istiyorum. Türkiye' de bu tür işleri yapan çok fazla olduğu için pek bir şey olacağını sanmıyorum. Ama bu benim kendi düşüncem yani sizi etkilemek istemiyorum.

   Daha detaylı bilgi almak için lütfen herhangi bir vergi dairesine gidin derim ben veya çevrenizde Yeminli Mali Müşavir varsa onlardan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Neler yapmanız gerektiğiniz onlar daha detaylı anlatır. Sorularınıza detaylı cevaplar veremediğim için üzgünüm. Ama bu işi devamlı yapıyorsanız eğer mutlaka vergi dairesinden detaylı bilgi alın.

   Sil
  2. Teşekkürler. Evet bugünlerde gidicem mali müşavire. Ben bu soruyu sorduktan sonra Paypal Türkiyeden çekilme kararı aldığını duyurdu :))))) Şaka gibi bir gelişme.

   Bu arada evet mesela bire bir iş yapabiliyorsunuz müşteriyle isterse. O zaman invoice hazırlıyorsunuz site içinde ve orada 100 lira yazıyorsam belli bir yüzdeyi site direk kendine ayırıyor öyle gönderiyorum invoice'u. Benim kafam karışıyor bu kısımda çünkü bu adamlar kendi ülkelerine vergisini ödüyor zaten. Mesela vergi memuruna benim borcum yok adam zaten kendi payını kesti desem bunu nasıl ispat edicem falan soru işareti.

   Şimdi Paypal kepenk kapatınca mecburen Payoneer'a geçmek gerekti. Onu da araştırdım o sistemde de para Türkiye'ye girmiyor gibi gözüktüğü için vergilik bir durum olmuyor deniyor. İyice saçma sapan durumlar.

   Keşke ben beyan falan etmekle uğraşmasam da devlet gelip Hayırlı işler 100 lira verginiz var verin dese :)

   Teşekkürler yardımınız için iyi çalışmalar. En kısa zamanda mali müşavire gitmek lazım.

   Sil
  3. Rica ederim.
   Size gelen paradan belli bir ücret( vergi ) kesildiği için herhangi bir şey olacağını sanmıyorum. Fakat siz yinede bir detaylı bilgi alın derim ben.

   Beyan sistemi olmasaydı adaletsizlik olurdu. Yani 10.000 TL kazananda aynı vergiyi öder, 1000 TL kazananda aynı vergiyi öder. O yüzden o dediğiniz çok zor :))

   Aslında vergi sistemimiz güzel fakat vergi oranları çok fazla.

   Umarım aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.
   iyi günler.

   Sil
 25. Web siteye kurum ve kişilerden alınan reklamlar için fatura kesmek gerekir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer imkanınız varsa kesmekte fayda var.

   Sil
 26. vergi mükellefi değilim aracılıktan dolayı komisyon ücreti alacağım vergilendirmesi nasıl olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda buradan bir şey söyleyemem ama sizinde vergi mükellefi olmanız ve aldığınız komisyon kadar, komisyon aldığınız kişiye fatura kesmeniz gerekir. Daha detaylı bilgi almak için en yakın vergi dairesine gidebilirsiniz. Yanlış anlamayın lütfen buradan ne desem eksik anlatmış olurum.

   Sil
 27. Merhaba ben instagram üzerinden 2 hafta önce satış yapmaya başladım iki ürün sattım eft ile yalnız vergi ödemiyorum ptt ile gönderiyorum sorun olmıcağı söyleniyor ama okuduklarımdan sonra tereddüt ettim acaba bir bilginiz var mı bu konuda yasal mıdır bu olay çok ürün satışı olmadığı taktirde ileride cezayla karşılaşırmıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bir şey diyemem yani bir şey olmaz derim bir şey olur, bir şey olur derim bir şey olmaz, bence siz en iyisi vergi dairesi ile görüşün böylece aklınızdaki soru işaretleri de gitmiş olur daha detaylı bilgi almış olursunuz.

   Sil
 28. merhabalar gokhan yazılarınız dıkatle takıp edıyorum .gayet olumlu ve mantıklı paylasımlarınız var sımdıden hersey ıcın tesekkur ederım sıze . sorum du
  ben sahıs fırması açmak ıstıyorum
  1) ben elektrık ıcın ısyerı açmak ıstıyorum ama sadece fatura kesmek ıstıyorum , mal almadan ısyerı fatura kesebılır mı
  yani.. ben sadece içlik bedelı dıye fatura kesebılırmıyım.
  2) sahıs fırmasına en fazla ne kadar fatura kesılebılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar;
   Anladığım kadarıyla komisyon fatura kesmek istiyorsunuz, komisyon faturası kesmek içinde yukarı da anlattığım işlemleri öncelikle yapmanız gerekiyor zaten şahıs firması açacağınızı söylemişsiniz.

   Eğer doğru anladıysam, yani komisyon faturası ( belli bir iş karşılığında almış olduğunuz ücret karşılığında keseceğiniz fatura ) kesecekseniz, kestiğiniz fatura miktarı kadar masraf faturası toplamanız gerekir. Diyelim ki, aylık 1000 liralık fatura keseceksiniz, en azından 800 - 900 lira masraf faturası bulmanız gerekir.

   Diyelim ki, 1000 liralık fatura kestiniz ama hiç masraf faturası bulamadınız, 1000 lira üzerinden vergilendirilirsiniz, kesmiş olduğunuz 1000 liranın tamamı kâr olur o yüzden 1000 lira üzerinden vergilendirilirsiniz, o ay ( masraf bulmadığınız ay) KDV vergisi çıkar, 3 ay sonrasında ise Geçici vergi çıkar.

   2. sorunuz;
   Şahıs firmasına ne kadar fatura kesilir, bunun bir miktarı yoktur, fakat 7000 lira ve üzeri fatura kestiğiniz zaman aldığınız ücretin banka hesabınızdan geçmesi gerekir ( eğer imkanınız varsa, küçük miktarlar hariç hatta küçük miktarlarda olsa daha iyi olur, aldığınız ücretin banka hesabınızdan geçmesi ileri ki zamanlar için daha iyi olacaktır. )

   Bilgi: Bir çok kişi, işletme ile şirketi karıştırıyor, eğer yapacağınız iş küçükse veya büyükse fark etmez, LTD ŞTİ, şirket açmak yerine normal şahıs işletmesi açabilirsiniz.

   Çünkü diyelim ki, işletmeniz çalışmadı istediğiniz sonucu alamadınız ve işi kapatmak istediniz, şirket olduğu zaman, şirketi kapatmak çok zor, 2 yıl sürüyor.

   Fakat normal vergi mükellefi olursanız, ( yani şirket açmadan )
   Diyelim ki, işiniz tutmadı ve kapatmak istediniz sadece tek bir dilekçe ile ( işi bırakma dilekçesi ) vergi kaydınızı sildirebilirsiniz.

   Biraz karışık anlatmış olabilirim, eğer aklınızda böyle bir şey varsa size tavsiyem bir muhasebeciye veya bir vergi dairesine gidip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Sil
  2. gokhan beyler gayet ıyı acıklayıcı yazılarınız oldu.yardımınızıcın de cok tesekkur ederım,ınsalara buşekılde fayda oldugunuz ıcın de tekrar tesekkur ederım .kendınıze ıyı bakın

   Sil
  3. Düşünceniz için ben teşekkür ederim.
   Sizde kendinize iyi bakın.

   Sil
 29. gökhan bey ben basit usulde bayan kuaförü işletiyorum bagkurum tıllık vergimi ödüyorum ama internet üzüerinden satış yapmak istiyorum kapıda ödemeli istiyolar genellikle kargo şirketleri fatura istiyor ben basit usule tabşyşm aynı zamanda fatura kesebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet fatura kesebilirsiniz, fakat sizde yani basit usule tabi mükelleflerde kdv oranı olmadığı için kabul ederler mi bilmiyorum bunu bir kargo şirketine sorun isterseniz, fakat kabul etmeleri gerek çünkü kdv de olmasa sonuçta fatura kesmiş oluyorsunuz.
   Zaten yılda bir defa vergi ödüyorsunuz siz, bunları biliyorsunuz sanırım.

   Sil
 30. gökhan bey ben basit usulde bayan kuaförü işletiyorum bagkurum tıllık vergimi ödüyorum ama internet üzüerinden satış yapmak istiyorum kapıda ödemeli istiyolar genellikle kargo şirketleri fatura istiyor ben basit usule tabşyşm aynı zamanda fatura kesebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir önceki aynı yorumunuzda, bu soruya cevap vermiştim :)

   Sil
 31. Gökhan Bey merhaba,
  Bilgileriniz ışığında bir şahıs şirketi kurmuştuk, ara ara sitenize göz gezdirerek bu alanlardaki eksiklerimizi gideriyoruz, teşekkürler, başarılarınızın devamını dileriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Rica ederim.
   Bende başarılar dilerim size.

   Sil
 32. Merhaba Gökhan Bey,
  Öncelikle bu faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Şahıs şirketi kurma işlemlerini öğrendim. Ancak şahıs şirketi kurduktan sonrası ile ilgili aklımdaki bazı soruları size sormak istiyorum. Aydınlatırsanız çok sevinirim. Bunlardan biri şu:

  Yurtdışındaki bazı firmalar için çalışmalar yapacağım. Hazırladığım çalışmalara için keseceğim faturaların karşılığı, Euro olarak banka hesabıma gönderilecek. Bu bedelin de vergisini ödeyeceğim. Ancak oluşabilecek kur farkı için, sanırım ayrıca vergi ödemem söz konusu olacak değil mi? Eğer öyleyse, ben bu gönderilen dövizi, gelir gelmez TL'ye mi çevirmeliyim? Nasıl bir yol izlemem daha kazançlı olur?
  Örnek vermek gerekirse, 100 Euro fatura kestim. Bunun o günkü Merkez Bankası kuruna göre karşılığı neyse vergisini ödeyeceğim. Ama diyelim ki, banka hesabıma gelen dövizi TL'ye çevirmedim. Bu sefer, Vergi Dairesi bana, dövizden kar ettiğim için tekrar bir kur farkından oluşacak kazanç vergisi çıkaracak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.
   Bu konuda çok fazla bilgim yok ama şöyle söyleyeyim size, örnek veriyorum siz 1000 Euro'luk satış yaptınız ve 1000 Euro'luk fatura kestiniz. Ay sonunda KDV beyannamesinde Muhasebeciniz vergilendirme yaparken Bir ay boyunca kestiğiniz faturaları toplar vergilendirmeyi o şekilde yapar.

   Burada sizin dikkat etmeniz gereken tek şey, fatura kestiğiniz gün Euro kaç TL ise onu fatura üzerinde belirtirseniz daha iyi olur.

   İnanın bu konuda çok bilgim yok, daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Bende daha detaylı bilgi almak için ve aklınızda şüphe kalmaması için 444 0 435 e-beyanname çağrı merkezini arayıp aklınızdaki sorulara daha iyi cevaplar alabilirsiniz veya size yakın bir vergi dairesine gidip, vergi dairesine vergilendirme bölümünde daha iyi bir cevap alabilirsiniz.

   Bu konuda fazla bilgim olmadığı için yardımcı olamadım.
   Kusura bakmayın.
   İyi günler.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkürler. Aktardığınız numara iptal olmuş, yeni numaraları varmış: 444 0 189. P.tesi arayıp öğrenmeye çalışacağım.

   Bir diğer sorum da şöyle:
   Mesela aylık damga vergisi, geçici vergi, yıllık vergi vs. Bunları tutacağım muhasebeci hesaplayıp beyan ediyor değil mi? Sonra da bana ödemem gereken miktarları mı söylüyor yoksa ben mi takip ediyorum. Bu konuda da bilgi bulamadım. Yani mesela muhasebeci bana bilgi vermedi diyelim, o zaman ben bütün bu vergilerin detaylarını (ne kadar vs.) ne zaman ve nereye ödeneceğini nasıl öğrenebilirim?

   Sil
  3. Rica ederim.

   Şöyle anlatayım, örnek veriyorum ocak ayında almış olduğunuz mal alış faturaları, iş yerinde yaptığınız masraf faturalarını ve müşterilerinize kestiğiniz faturaları muhasebecinize götürüyorsunuz onlar kayıt işlemlerini yaptıktan sonra vergilendirmenizi yapar size ne kadar vergi ödeyeceğinizi söyler, sizin yapmanız sadece faturalarınızı ( aldığınız ve sattığınız faturaları, masraf faturalarını ) muhasebeciye götürmek gerisi muhasebecinin yapacağı iş.


   Bilgi olarak şunları da eklemek istiyorum; damga vergisi yani eğer ilgili ayda KDV vergisi çıkmazsa damga vergisi 33 lira yani beyannameyi boş olarak ta verseniz dolu olarak ta verseniz damga vergisini mutlaka ödeyeceksiniz.

   Geçici vergi ise yılda 4 defa olmak üzere 3 ayda bir çıkar, gelir vergisi ise yılda bir defa verilir, eğer geçici vergilerinizi öderseniz ödediğiniz geçici vergiler gelir vergisinden düşürülür yani şöyle ki, diyelim ki geçici vergide her dönemde 100 lira olmak üzere toplam 400 lira geçici vergi ödediniz diyelim ve yıl sonunda 1000 lira gelir vergisi çıktı diyelim ödediğiniz 4000 lira gelir vergisinden düşer, 600 lira gelir vergisi çıkar.

   Sizin tek yapmanız faturalarınızı düzenli olarak muhasebecinize götürmek, zaten muhasebeciniz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

   Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum. Muhasebe de her şey bir ay geriye dönük olarak yapılır, yani 2016-2. ayda 2016-1. ay'ın işlemleri yapılır.

   Her şey 1 ay geriye dönük yapılır. Bu konularda muhasebeciniz daha ayrıntılı olarak bilgilendirecektir sizi.

   Sil
  4. Çok teşekkürler açıklayıcı cevabınız için.

   Sil
 33. Merhaba Gokhan bey,
  Bilgisayar işiyle uğraşıyorum, vermiş olduğunuz değerli bilgiler doğrultusunda şahıs şirketi kurmaya karar verdim. Benim Merak ettiğim;
  2. El xyz isimli br elektronik cihazı satın aldıktan sonra, Xyz ismiyle satıp fatura kesmek istiyorum. Bunun için gider pusulası mı düzenlemek gerekiyor?
  Mesela bir arkadaşım yurtdışından getirdiği ve kullandıktan sonra ikinci el olarak sattığı bir "Hp Switch 100/1000 gbps" ürünü ben satın alsam, farklı bir kişi veya firmaya aynı isimle satıp fatura nasıl kesebilirim? kesebilirsem vergilendirmesi nasıl olacaktır? bu konulardaki cevabınız için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Defter tutan işletmecilerin, defter tutmayan kişilerden (çiftçiler hariç) satın aldıkları mal veya hizmetler karşılığında düzenledikleri ticari belgeye gider pusulası denir.

   Satmış olduğunuz ürün için, ürünü sattığınız kişiye o ürünü kaç liraya sattıysanız o kadar miktarda fatura keseceksiniz, kesmiş olduğunuz faturaları ay sonunda muhasebecinize götüreceksiniz, muhasebeciniz vergilendirme işlemlerini yapacaktır.

   Fatura kesebilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekiyor, zaten onu yazmışsınız şahıs şirketi kuracağım demişsiniz, yani işletmenizi kurduktan sonra ( vergi mükellefi olduktan sonra ) fatura kesmeniz de bir sıkıntı yok.

   ÖNEMLİ BİLGİ : Şunu belirtmek istiyorum, diyelim ki bir ürün aldığınız 1000 TL karşılığında aynı zamanda 1000 TL'lik faturasını da aldınız, yani elinizde 1000 TL'lik bir ürün var, eğer siz o ürünü 1500 TL'ye satarsanız 500 TL kar etmiş olursunuz, fakat elinizde fatura olmadan siz fatura çıkışı yaparsanız ne kadar çıkış yaparsanız o kadar kar etmiş olursunuz, yani elinizde hiç fatura yok diyelim bu durumda ürün sattınız 1000 TL karşılığında ve o 1000 TL'lik fatura kestiniz 1000 TL'nin tamamı kar olmuş olur. Demek istediğim bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederim. Elinizde ürün faturası olmadan fatura keserseniz vergilendirmeniz yüksek olur.

   Bu konularda aklınız da bir soru işareti kalmaması açısından size yakın bir vergi dairesine veya bir muhasebe bürosuna gidip detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. Veya vergi dairesi çağrı merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.

   Vergi dairesi çağrı merkezi 444 0 189 buradan ulaşabilirsiniz.

   Sil
 34. merhaba gökhan bey
  ben simdi bi bujiteri ve saat dukkani acsam urunleri yurtdisindan getirsem faturasiz geliyorlar zaten burda fatura kesersem satarken ornek bir saati 250 ye satarsam ve fatura kesersem bunun toplam vergisi ne kadar olur birde yillik gelir vergisi ne kadardir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir şey yaparsanız tamamen zarar etmiş olursunuz, çünkü elinizde o ürünün faturası olmadığı için, elinizde olmayan bir ürünü satmış olursunuz.

   Sil
  2. gökhan bey
   rica etsem biraz aciklayabilirmisiniz tam olarak anlamadim :) urunleri instagram tarzi sitelerdede satacagim

   Sil
 35. gökhan bey
  rica etsem acaba aciklarmisiniz cevabinizi net anlayamadim tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle anlatayım size, siz satacağınız ürünleri faturasız olarak aldığınız için yani o ürünlerin faturası olmadığı için, siz de müşterilerinize sattığınız ürün kadar fatura keseceğiniz için elinizde o ürünün faturası olmadığı için diyelim ki 100 TL fatura kestiniz 100 TL'nin tamamı kar olur.


   Vergilendirmesi ise

   100 TL'nin % 18 Kdv vergisi
   100 TL'nin % 15' i geçici vergi ödemeniz gereken vergi

   Yıl sonundaki gelir vergisinde ise, yılda 4 defa çıkacak olan geçici vergileri öderseniz Gelir vergisi çok çıkmaz sadece damga vergisi çıkar.

   Şunu da belirtmek istiyorum.

   Siz basit usulde mükellefimisiniz yoksa gelir vergisi mükellefimisiniz.

   Yani küçük işlemler yapacaksanız önce basit usül ile başlamanız daha mantıklı olacaktır.

   Aklınızın karışmaması için bir muhasebe bürosuna ve size en yakın vergi dairesine gidip detaylı bilgi alın bence.

   Sil
  2. cevaplariniz icin cok tesekkur ederim basit usul acmayi dusunuyorum basit usul olursa internet uzerinden satis yaptigimda ek vergi odemeyecegim galiba dogrumu faturasiz yurtdisindan getirdigim urunlerin sadece gelir vergisinimi odeyecegim dogru anlamismiyim tesekkur ederim :)

   Sil
  3. Rica ederim.
   Evet basit usül olursanız, kdv beyannamesinden ve geçici vergi beyannamesinden muaf oluyorsunuz, sadece yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi vereceksiniz, yani yılda sadece bir defa beyanname veriyorsunuz.

   Sil
 36. hocam size son bisey sormak istiyorum gercekten cok yardimci oldunuz size cok tesekkur ederim soru:gelir vergisi yil sonunda toplam satis toplanarakmi hesaplanir yoksa aylikmi veya gun sonu faturasina gire gunlukmu tesekkur ederum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   Gelir vergisi şöyle hesaplanır;

   12 aylık kazançlarının matrah toplamları alınır ( Kdv siz toplamlar) ve gelir vergisi bu kazanç üzerinden hesaplanır. Yani 1 yıllık kazanç tutarınız üzerinden hesaplanır.

   Matrah toplamına göre kdv dilimleri şöyledir;

   016 yılı için ücret harici gelirlere uygulanacak gelir vergisi dilimleri şöyledir:

   Matrah toplamı 0 - 12.600,00 TL arasında olanlar %15,
   Matrah toplamı 12.600,01 TL ile 30.000,00 TL arasında olanlar %20,
   Matrah toplamı 30.000,01 TL ile 69.000,00 TL arasında olanlar %27,
   Matrah toplamı 69.000,01 TL ve daha fazla olanlar için %35'dir.

   Yani yıllık matrah ( kdv siz toplam ) tutarınız ne kadarsa kazancınızın o kadarını vergi olarak ödersiniz, tabi burada bazı indirimlerde olur, örneğin demirbaş indirimleri, sigorta indirimleri, çocuğunuzun eğitim masraflarının belli bir kısmı bunlar vergiden düşer ( Muhasebeciniz bunları hesaplayacaktır.)

   Örnek veriyorum ; 12. ay sonunda matrah toplamınız 12.000 TL
   % 15 vergi ödersiniz, fakat yukarıda da dediğim gibi eğer demirbaş indirimiz varsa, bunlar ödeyeceğiniz gelir vergisinden düşürülür veya bağkur gideriniz, çocuğunuzun eğitim giderinin belli bir kısmı. ( muhasebeciniz bunları dikkate alır zaten )

   Kısaca tekrar belirteyim, gelir vergisi yıl sonundaki toplam satış tutarına göre hesaplanır.
   Biraz uzun oldu ama ayrıntılı olarak anlatmak istedim.

   Sil
 37. Sorum çok aptalca olacaksa özür dilerim ancak merak ettiğim şey.. vergi mükellefi olan kişi mutlaka bağkur primlerini ödemek zorunda mı? Yaptığım dj lik işinde müşterilerime fatura kesebilmek istiyorum ve bireysel emeklilik yaptırmak istiyorum. Bağkur ödemeleri benim için çok fazla. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağgirullah.

   Eskiden bağkurlu olma zorunluluğu vardı. Fakat son düzenlemelerde isteyen kişi kendini başka bir yerde de Sigortalı gösterebilir.

   Bireysel emeklilik, sayılmıyor.

   Şu anda bağ-kur ve sgk prim tutarları neredeyse aynı, ben yerinizde olsaydım bağ-kur yatırırdım. Diyelim ki bağkur yatırdınız ve emekli olmanıza son 3,5 yıl kaldı o zaman SGK'ya geçin yine SGK'dan emekli olmuş olursunuz.

   Bilgi: Vergi mükellefi olduğunuz zaman bağ-kur otomatik olarak başlar.

   Sil
 38. Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 39. Teşekkür ederiz bilgiler için

  YanıtlaSil
 40. Satılan malın kukllanılmış olma durumunun faturada özellikle mesela parantez içi gibi bir yöntemle belirtilmesi gerekli midir? Yol gösterirseniz müteşekkir olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer kullandığınız bir ürünü satıyorsanız bunu fatura'da ( Bu ürün sıfır değildir gibi ) belirtme zorunluluğu yoktur. Fakat etik açıdan sizinde dediğiniz faturanın açıklama kısmında yani ürün bilgilerini yazdığınız yerin alt tarafında parantez içinde ürünün 2. El olduğunu belirtmeniz daha iyi olacaktır.

   Kısacası bu durumda ben olsam, yani kullandığım bir ürünü satmış olsam, ürünü alan kişi ürünün sıfır olmadığını biliyor olsa dahi mutlaka buna benzer bilgilendirme yazısı yazardım.

   Sil
 41. Ben satacağımdan değil de kesilmiş bir faturada bu beyanın yapılmamasına rağmen makinelerin kullanılmış olduğu şüphesi üzerine "acaba fatura kesiminde bir usulsüzlük var mı?" diye üzerine gitmek için sormuştum. Örneğin KOSGEB teşvikleri için yatırım makinelerinin kullanılmamış olması şart ama fatura bunu anlamak için delil oluşturamayacak demek ki. VUK 229'da geçen 'malın nevi' ifadesinden 'özellikle nitelikli yatırım mallarının model yılının faturada açık yazılması gerekir.' denebilir mi? diye araştırıyorum ama sanırım, işaret ettiğiniz üzere buna dair bir mevzuat hükmü bulamayacağım, çünkü yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu hakkında herhangi bir vergi dairesi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Vergi dairesine gidecek vaktiniz yoksa bile 444 0 435 numaralı e-beyanname çağrı merkezi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Belki daha farklı bir işlemi vardır.

   Ayrıca şöyle bir şeyde var, diyelim ki bir ürün aldınız faturasını kestirdiniz ve ürünün sıfır olmadığını anladığınızda mahkemeye başvurarak hakkınızı da arayabilirsiniz. Çünkü siz o ürünü alırken sıfır olarak alıyorsunuz. Satıcı size bu durumu belirtmediyse, ikinci el bir ürünü sıfır gibi satarak suç işlemiş olur.

   Sil
  2. Ek olarak
   444 0 189 numarayı da arayabilirsiniz, bu numaradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer aklınıza takılan bir şey varsa mutlaka arayın derim ben.

   Sil
 42. Gökhan bey merhaba.Değerli bilgiler için teşekkürler.Bir şahıs firması(müşavirlik) 1 yıl boyunca hiç fatura kesmez ise bu ne gibi bir sıkıntı doğurur?Devlet sen nasıl ayakta duruyorsun der elbette ama bunun belli bir süresi var mıdır?:Yani şu kadar yıl sonra kesmek zorundasın gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.
   Rica ederim, gelir olmadığı için sıkıntısı olacağını düşünmüyorum şahsen. Daha önce böyle bir olayla karşılaşmadım. Herhangi bir şey olursa bağlı olduğunuz vergi dairesi tarafından bilgilendirilirsiniz.

   Sil
 43. Merhaba, benim de bir sorum var yanıtlarsanız memnun olurum. şahıs şirketi kurdum vergi levhasını da çıkardım fatura basım işlerini de hallettim ancak yoklama memuru bir kez ben yokken gelip bulunamadı yazmış bir daha dilekçe verdim bu seferde bekledim bekledim gelmedi. yoklama fişim olmadan fatura kesebilir miyim? ya da vergi dairesine gidip bu işlem yapılabilir mi? çünkü günlerde dükkan da beklemem mümkün değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, fatura kesilebilir ama siz işinizi yinede sağlama alın bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek, vergi dairesinde sicil bölümüne gidin ve durumunuzu anlatın, yoklamanızı vergi dairesinde de tutabilirler belki.

   Fatura kesebilirsiniz, sonuçta dilekçeleriniz verilmiş ve vergi mükellefi olmuşsunuz, yoklama memurları gelmiş ama sizi bulamamış burada sizin bir hatanız yok. Ama yukarıda da dediğim gibi vergi dairesine giderek işinizi takip etmenizde fayda var.


   Sil
 44. merhaba, yabanci uyruklu ogrenci bir kisinin yurtdisindan biseyler getirip internet siteleri araciligiyla satdigi zaman tc vatandasi gibi bu prosedurlari uygulmasina gerek var mi? bireysel fatura yapmadan satis limitleri ne kadardir bu kisinin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.
   Eğer bir ürün satacaksanız sattığınız ürünün tutarı kadar o ürünü alan kişiye fatura kesmek zorundasınız, dediğiniz gibi bir şey daha önce duymadım. İsterseniz maliye bakanlığı destek hattından 444 0 435 numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 45. merhaba ben internet üzerinden toplu alım yaptığım bir ürünü gram gram satmak istiyorun, ev dubleks ve dükkan açmadan bunu yapmak istiyorum, üst katı işletme olarak göstersem bir sakıncası olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz konu vergi dairesinin bileceği bir şey, bu konuda bilgim yoktur maalesef, 444 0 189 numarayı da arayarak konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 46. İyi günler benim teyzem pasta börek yapıp satmak istiyor bunun için ne yapmam gerekir kapıda ödeme felan için fatura lazım ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler.
   Aşağıdaki linkteki yazım size yardımcı olacaktır.
   http://www.bloggokhantekin.com/2017/04/vergi-mukellefi-olmak-ve-fatura-kesmek-icin-neler-yapilmasi-gerekiyor.html

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN