Cuma, Ağustos 04, 2017

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilecek Bir Cihaz

Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur sanırım. Sigara kullanmak ,gırtlak kanseri, akciğer kanseri ve adını sayamadığım daha bir çok hastalığa yol açıyor. Hatta geçen gün bir tv programında Selda Bağcan vardı. Sunucu, Selda Bağcan'a sesini nasıl korumak için neler yaptığını sordu, Selda Bağcan'da sigara kullanmıyorum dedi. Zira sigara kullanmak ses tellerini zarar vererek sesin bozulmasına neden olabiliyormuş. Sigaranın ses tellerine zarar verdiğini bilmiyordum böylece öğrenmiş oldum.

Dünya geneline baktığımızda, Türkiye en çok sigara içilen ülkeler arasında 11.sıradaymış, her yıl 120 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor, 5 milyon kişide sigara dumanına maruz kalıyormuş. Ayrıca sigara kullanmak doğurganlık oranını ciddi oranda azaltıyormuş. Böyle olduğu halde sigara kullanımı her yıl daha da artıyor, artık küçük küçük ilk okula giden çocukların ellerinde bile sigara görebiliyoruz. Sigara kullanımını azaltmak ve insanların sigarayı bırakmaları konusunda sağlık bakanlığı da gerekli çalışmalar yapıyor bunlardan bir tanesi de Alo 171 sigara bırakma danışma hattı.
Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilecek Bir Cihaz
Fakat her ne olursa olsun. Sigarayı bırakmak, yardımcı bir şey olmadan gerçekten çok zor. Sigara bırakmada kolaylık sağlayan elektronik sigara  hemen olmasa da zamanla sigarayı bırakmanızı sağlayabilecek yardımcı bir cihazdır. 

Elektronik Sigara Nedir?


Elektronik sigara, duman çıkarmayan su buharı çıkaran bir cihazdır. Elektronik sigara başlıca iki bölümden oluşur. Biri pil diğer kısmı atomizerdir. Atomizer elektronik sigaranın içine koyulan sigara sıvısı yani likitin ısınıp buhar haline gelmesini sağlayan kısımdır. 

Eletronik Sigaranın Avantajları


 • Normal sigarada bulunan ve insanlar için zararlı olan kanserojen maddeler içermez.
 • Etrafınızdaki insanlar için gerçek sigara kadar zararlı değildir.
 • Zehirli duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 ' e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.

Ben kendim elektronik sigara kullanmadım henüz. Fakat iki tane arkadaşımdan biliyorum hangi modeli falan kullandıklarını bilmiyorum ama yaklaşık 3 aydır kullanıyorlar, eskisine oranla sigarayı ciddi oranda azalttıklarını gördüm. Sigarayı bırakabilmeniz için öncelikle her şey beyninizde bitiyor, eğer sigarayı bırakacağınıza kendinizi inandıramıramıyorsanız istediğiniz yöntemleri kullanın sigarayı bırakacağınızı sanmıyorum. Bir de sigarayı paranız gidiyor diye değil, öncelikle sağlığınız gidiyor diye bırakmalısınız, çünkü paranız gittiği için bırakırsanız paket almasanız dahi arkadaş ortamınızda arkadaşlarınız sigara uzattığında yine sigara içersiniz o yüzden öncelikle sağlığınızı düşünerek bırakmak daha iyi olacaktır. 

8 yorum:

 1. Sigara üzerine güzel bir Paylasim olmuş.

  Elektronik sigara üzerine bir yorum yapma gereği duydum. Zira elektronik sigara bana göre biraktirmiyor aksine artiriyor. En az 4 arkadasimda bunu tespit ettim. Tabi Gökhan abinin de dedigi gibi is kafa da bitiyor.

  Bence elktronik sigra hic bulasmayin derim. Icine verilen aroma ile icmeyeni bile icirtmek icin canını çektiriyor.))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesinlikle her şey gerçekten istemekte bitiyor.
   Fakat ben bu şekilde bırakanlar değil ama ciddi oranda sigara içmeyi azaltan arkadaşlarım var.

   Sil
 2. Elektronik sigara deneyen arkadaşlarım var. Netice ne olacak merakla bekliyorum ?

  YanıtlaSil
 3. Bağımlısı için bırakmak gerçekten kolay değil. Allah sabır ve kolaylık versin sigara içenlere.

  YanıtlaSil
 4. be sigarayı defalarça bıraktım tekrar başladım... ama en sonunda başardım galiba uzunca bir zamandır içmiyorum günde 2 paketti bıraktığımda tertemiz bir dünyada yazşıyorum şimdi kokusuz külsüz...herkese bu yolda başarılar diliyorum güzel bir paylaşım olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Umarım herkese kısmet olur sigarayı bırakmak.

   Sil
 5. @AhmetBilmez
  Aynen, sigarayı bırakmak sabır ve azim gerektiren bir şey.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN