arkaplan

Hangi Kategoride Blog Açmalıyım Demeyin Hangi Kategoride Bilginiz Varsa O Kategoride Blog Açın.

Haziran 23, 2017 Gökhan TEKİN 18 Yorum

Zaman zaman webmaster forumlarında görüyorum. Blog açmak isteyenler, hangi kategoride blog açmalıyım veya hangi kategorilerde blog açarsam çok takipçim olur gibisinden paylaşımlarda bulunarak insanların bu konudaki düşüncelerini öğrenmek istiyorlar. 

  Her zaman söylediğim bir şey var. İnterneti özgün bloglar kurtaracak, demek istediğim siz istediğiniz kadar blog açın, istediğiniz kadar para ödeyip seo yaptırın, ama blogunuz özgün olmadığı sürece bir yere kadar gider, bir yerden sonra çöp blog olmaya mahkumdur.

Hangi Kategoride Blog Açmalıyım Demeyin Hangi Kategoride Bilginiz Varsa O Kategoride Blog Açın.

Gelelim konumuza, evet bir blog açmayı düşünüyorsanız hangi kategoride blog açmalıyım diye insanlara sormaktan ziyade önce hangi alanlarda iyi olduğunuzu, hangi alanlarda tecrübelerinizin olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Örnek veriyorum webmaster sitelerinde veya sosyal medya sitelerinde anketler düzenleyerek insanlara, hangi kategoride blog açmalıyım sorusunu sorusunu sordunuz ve insanlar size muhasebe alanında veya kitap yorumları alanında blog açmanızı tavsiye ettiler ama sizin bu konularda hiç bilginiz yoksa bu konularda nasıl bir blog açabilirsiniz veya bu konularda blog açtığınızı düşünelim sağdan soldan kopyala yapıştır yaparak sitenize yazılar eklediniz insanlarda sitenize gelip yazılarınızı okumaya başladı peki ya sonra ne olacak, okuyucularınız size, yazdığınız konula ilgili bir soru sorduğunda ne yapacaksınız, onuda hallettiniz diyelim sorunun cevabını yine internetten bularak size sorulan soruyu cevapladınız ama nereye kadar. Emin olun bir süre sonra bu durum sizin için işkence olabilir, çok sevdiğiniz blog yazarlığından bir anda soğuyabilirsiniz.

Fakat, blog açarken insanlara, hangi kategoride blog açmalıyım sorusunu sorana kadar, başarılı olduğunuz bir alanda blog açmanız sizin için ve okuyucularınız için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Yazılarım okunmaz diye düşünmeyin, sabredin, elinizden geldiği kadar özgün olmaya çalışın, bir gün mutlaka okuyucu kitlenizi bulacaksınız, örnek veriyorum okuduğunuz kitapların yorumlarını paylaşmak için bir kitap yorumları blogu açtınız veya ekonomi konusunda çok iyisiniz insanlara faydalı olabilmek adına bilgilerinizi insanlara ile paylaştınız bir süre sonra zaten  yazdığınız yazılara ilgi duyanlar yazılarınızı okuyacak ve yeni yazılarınızın gelmesini sabırsızlıkla bekleyecektir.

Yazılarınız insanlar tarafından okunup, yorumlar yapılmaya başlandığında hem siz çok mutlu olacaksınız hemde okuyucularınız özgün yazılar okudukları için onlarda mutlu olacaktır. Ayrıca başarılı olduğunuz konularda blog yazarak bilginizi tazelemiş olacaksınız, yeni insanlar tanıma şansınız olacak hatta bu konuda başarılı olursanız ilerleyen zamanlarınızda blog yazarak parada kazanabilirsiniz.

hangi kategoride blog açmalıyım

Blogunuzu açtıktan sonra yazılarınızı düzenli bir şekilde yazıyorsunuz, özgün yazılar yazıyorsunuz ama bir türlü yazılarınız okunmuyor veya ziyaretçi sayınızda bir artış olmuyor, pes etmeyin devam edin ve sitenizi tanıtmak için sitenize ait tanıtım yazınızı, sitenizi açma amacınızı hangi konularda paylaşımlar yapacağınızı anlatan bir tanıtım yazısı yazın ve başka sitelerde yayınlatın, gerekirse bunun için biraz bütçe ayırın. Çünkü şu da bir gerçektir. Ne kadar özgün olursanız olun okuyucu kitlenize ulaşabilirsiniz ama ziyaretçi sayınızda bir artış olmaması sitenizin insanlar tarafından bilinmiyor olmasından kaynaklanır. Şöyle düşünmek gerekiyor bence, bir şey üretiyorsunuz ve bunu satıp para kazanmak istiyorsunuz ama insanlar bu ürün hakkında hiç bir bilgiye sahip değil, o zaman bu ürünü sadece çevrenizdeki insanlara satabilirsiniz, o ürünü bilmeyen insanlar ürünü alamazlar çünkü öyle bir üründen haberleri yoktur. İşte tanıtım yazısı da bu yüzden çok önemlidir daha önceki bir yazımda  Blog Tanıtımında En Etkili Yöntem; Tanıtım Yazısı başlıklı yazımı yazmıştım.

  Şunu anlatmak istiyorum; öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben kimseye blog açmayın demiyorum fakat blog açarken bilginizin  olmadığı alanlarda blog açarsanız çok fazla ilerleyeceğini düşünmüyorum bir süre sonra internet dünyasına bir tane daha çöp blog kazandırmış olursunuz zamanınızı boşa harcamış olursunuz, emekleriniz boşa gitmiş olur. Fakat, başarılı olduğunuz alanlarda blog açarsanız blogunuzun ömrü çok daha uzun olur. Okuyucularınız daha çok olur, blog yazmayı daha çok seversiniz. Tabi bunlar benim kendi kişisel düşüncelerim. İsteyen herkes istediği konuda blog açmakta elbette özgürdür. Ama blogunuzun uzun ömürlü olmasını da istiyorsanız bence bu konuya dikkat etmenizde fayda var.SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

18 yorum

 1. Gökhan bey söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız, ortalık çöp blog dolu. Aslında insanlar sırf para kazanmak amacıyla değilde gerçekten bilgili olduğu konularda blog açsalar gerçekten daha iyi olacak, dediğiniz gibi hem insanlar için faydalı olmuş olurlar hem de bilgilerini tazelemiş olurlar.

  Bir blog okuyucusu olarak, böyle bir yazı hazırlayarak biz okuyucularınızla düşüncelerinizi paylaştığınız için can-ı gönülden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Canan Hanım.
   Evet maalesef ortalık çöp bloktan geçilmiyor, keşke çöp blogları Google temizlese, daha önce Google çöp blogları temizleyecek diye duymuştum ama henüz temizliğe başlamadı sanırım. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. sanirim en iyisi her telden calmak :)

  YanıtlaSil
 3. Belki de öyle ama blogun uzun ömürlü olması için bence sadece bildiğiniz konularda yazmak daha iyi :)
  Bu arada çok uzun zamandır sizi görmüyordum bloglarda falan, blog yazmayı bıraktığınızı düşünmüştüm tekrar geri deniş yaptınız sanırım. Hoş geldiniz diyelim tekrar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet 2 yil yoktum yeni geldim :) cok tesekkurler iyi bayramlar

   Sil
  2. Tekrar hoş geldiniz o zaman :) iyi bayramlar.

   Sil
 4. Blogların uzun ömürlü olması açısından hangi kategoride bilgimiz varsa o kategoride blog açmalıyız. Bu çok önemli bir detay. Fikir alışverişleri önemlidir ancak ortaya atılan fikirler hakkında bilgimiz yoksa ve kendimizi hazır hissetmiyorsan kaybetmeye buradan başlıyoruz. Blogu açıyoruz ve bilgimiz olmadığı için sağdan soldan içerik kopyalayarak blogumuzu çöpe dönüştürüyoruz. Çok ama çok önemli bir konuya değinmişsiniz hocam, İnternet'i özgün bloglar kurtaracak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...
   Zaman gelecek, sadece özgün bloglar kalacak, çünkü kopya içeriklerle beslenen bloglar yok olmaya mahkumdur, er yada geç.

   Sil
 5. Ben bu işe girerken böyle düşünüyordum fakat şu an değişik konularda da yazıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında içeriğin farklı konularda olmasında çok fazla bir sorun yoktur, yeter ki özgün içerik olsun. :)

   Sil
 6. ilgi alanın ve bilgin hangi konuda daha fazla ise ve de millete o konuda yararlı olacağını düşünüyor isen o kategoride ilerlemek en iyisidir bana göre. Böyle düşünüyorum. Ben anlamadığım bir şey hakkında katiyen yazamam korkarım yanlış bilgi vereceğim diye. Yeni başlayacak arkadaşlar için güzel bir ön yazı olmuş blog kariyeri için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın, insanlara yanlış bilgi vermemek açısından sadece bilgimiz olan konularda yazmak daha mantıklı.

   Sil
 7. Blog actm acmasina da ilerliyormuyum onu bilmiyorum. Yerimde sekmek istemiyorum. Normaldede cok azimliyimdir. Ama tecrübesiz oldugum bir mekan internet. Ve eksiklerimi anlamiyorm. Nasıl taninacagimida. Cok zormus gercekten basarmak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuzun tanıtım yazısını farklı bloglarda yayınlatarak sitenizi tanıtabilirsiniz. :)

   Sil
  2. Yardımlaşmak = minnet olmuş şimdiki zamanlarda.Kimse kimseye iyilik yapmiyor malesef. Bu nedenle bende kimseye minnet etmek istemiyorum. Suda ya boğulucam yada çıkıcam bakalım :)

   Sil
  3. Haklısınız, hayırlısı diyelim o zaman :)

   Sil
 8. Oldukça faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.