arkaplan

Beni Ödülle Cezalandırma Kitabıyla İlgili Düşüncelerim

Mayıs 02, 2017 Gökhan TEKİN 19 Yorum

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Kendisini bu kitabıyla tanıdığım eğitim bilimci bir kişinin, Özgür Bolat'ın bu kitabını bir çok sitede gördüm. Çıktığı günden bu yana hep en çok satanlar listesinde olan bu kitap bence uzun zaman en çok satanlar listesinde kalacak diye düşünüyorum. Çünkü kitap çok faydalı bir kitap, ebeveynler için bilgi içerikli bir kitap.

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar


Kitaptaki bilgiler bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış kitap, kitabı okudukça doğru bildiğimiz bir çok şeyin aslında çok yanlış olduğunu görüyoruz örneğin; çocuklarımıza ders çalışması için veya karne hediyesi olarak aldığımız hediyeler aslında zararlı olabiliyormuş, Özgür bey.  bunu şöyle açıklamış; çocuğa bir iş yapması için veya sınıfı geçmesi için verilen hediyenin veya istediği bir şeyin alınması zararlıdır çünkü çocuğu şartlandırmış olursunuz, yani çocuk, sınıfı gerçekten geçmek istediği için değil, sınıfı geçtiğinde alınacak olan hediyeyi düşündüğü için kendini şartlandırmış olur ki bu durumda çocuğun geleceği için çok tehlikelidir. 

Özgür Bey'in bu söylediğine kesinlikle katılıyorum çevremden de biliyorum. Düşünün bir çocuğa devamlı ödül versek artık evdeki sorumlulukları için bile bizden ödül isteyecektir. Çünkü kendini ödülle şartlandıracak  biraz saçma gibi gelebilir ama bunu küçük bir örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin çocuğunuza çok fazla ödül veriyorsunuz, evde kendi sorumlulukları için bile ödül veriyorsunuz, evin kapısı kaldı ve sizinde o anda işiniz var, çocuğunuza kapıyı açmasını söylediğiniz de size ilk diyeceği şey, karşılığında ne alacaksın veya ne vereceksin diyebilir.  

Beni Ödülle cezalandırma kitabının konusu

Bu Kitapta Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bulabilirsiniz.

Ödülle değerler neden öğretilemez?
Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi bir çok konudaki soruların cevaplarını, eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat  70 yıldır yapılan bilimsel araştırmalar ve gerçek olaylara dayanarak ortaya koymuş. 

Özgür Bolat - Beni Ödülle Cezalandırma

Sadece çocukları olanlar değil, işletme sahiplerinin de okuması gereken kitaplardan bir tanesi çünkü ödül konusunun sadece çocuklar üzerinde değil, çalışanlar üzerinde de olumlu veya olumsuz etkileri anlatılmış.

Beni Ödülle Cezalandırma Kitabının Vermek İstediği Mesaj

Çocuklarınıza ödül vermek yerine hediye verin. Yani oğlum veya kızım sınıfı geçersen sana bilgisayar veya telefon alacağım demek yerine o telefonu gidip alın ama çocuğunuza bu şekilde sınıfı geçersen veya takdir alırsan şunu alacağım, bunu alacağım gibi sözler söylemeyin çünkü çocuk o ödüle odaklanacak ve derslerini öğrenmek için değil, sınıfı takdirle geçtiğinde telefonun alınacağını bilecek ve bu eylem devamlı hale getirildiğinde çocuk bir süre sonra her şeyden sıkılacak ve çok daha fazlasını isteyecektir. Aslında yazarın vermek istediği mesaj çok fazla ama ben hepsini yazmak istemedim. Ben okudum ve çok beğendim, umarım sizlerde beğenirsiniz.


SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

19 yorum

 1. Hep diyorum, hayaller ve gerçekler..Özgür Bolat fazlasıyla idealize edilmiş hayatlardan bahsediyor, kitabı okumadığım için fazla bir şey yazamıyorum ama şunu çok iyi biliyorum , farkındalık iyi bir şey olsa da zaruretler çoğu zaman bildiğin -alıştığın gibi davranmak zorunda bırakıyor seni.

  Böyle kitapları çocuk sahibi olmadan okuman kesinlikle çok yerinde bir hareket. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim Elif abla.
   Saygılar.

   Sil
 2. Aslinda cocuk gelisiminde ne kadar hatalar yapiyoruz ne isterse kiyamiyor aliyoruz hic bir seyi eksik olmasin benim olmadi onun olsun ne hatalarla cocuklarimizi nerelere yonlendiriyoruz oturup dusunmek icin guzel bir kitap

  YanıtlaSil
 3. Buna benzer bir yazıyı ben de blogumda yazmıştım(karne hediyesi alınmalı mı? )

  YanıtlaSil
 4. Çocuklarda ödül/hediye dengesini oluşturmak güç olabiliyor bazen gerçekten de.Güzel tespitlerdi Gökhancım, teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 5. Bence ödül yerine çocuklar bilinçlendirilmeli. Bilinçli bir ebeveyn olmak önemli. Çocuğa ders çalıştırmak için bunun sonucunda eline geçecek güzel ve kaliteli yaşamın örnekleri gösterilmeli. Bu benim şahsi düşüncem. Çünkü bilinçsiz yaşamak korkunç birşey. Birey kendi kendine bilinçlendiğinde artık iş işten geçmiş olabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın Mustafa, çocuğu bilinçlendirip sorumluluklarını öğretirsek daha iyi olacaktır.

   Sil
 6. Çok faydalı bir kitap bence her ebeveyn okumalı...

  YanıtlaSil
 7. Bence de çok güzel bir kitap.

  YanıtlaSil
 8. Büyük bir keyifle okuduğum kitap

  YanıtlaSil
 9. İlk defa duydum kitabı.Ama tüm ebeveynlerin bilinçli olması için bu tür kitapların okunması önemli.

  YanıtlaSil
 10. Çocuklarınıza ödül vermek yerine hediye verin.. Tüm ebeveynlerin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesinlikle tüm ebeveynlerin okuması gereken bir kitap.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.