arkaplan

Açık Öğretim Hayatımda Daha Önce Yaşamadığım Bir Durum

Aralık 08, 2016 Gökhan TEKİN 31 Yorum

2008 yılında Açık öğretim fakültesinde işletme bölümü okumaya karar vermeden önce çevremdeki bir çok kişi açık öğretim sisteminin çok kolay olduğunu ve geçmiş yıl sorularına çalışırsan  yıl kaybetmeden bitirebileceğimi söylemişlerdi. Evet o zaman ki yıllarda gerçekten de böyleydi sınavlara belli bir zaman kalasıya geçmiş yıl sorularına çalışıyordum veya farklı kaynaklardan ders çalışıyordum ve sınavları bir şekilde geçiyordum. 

2016-2017 eğitim öğretim yılında aöf dört yanlış bir doğruyu götürür uygulaması


Daha önce açık öğretimin verdiği kitaplara hiç çalışmadım ben çünkü konuları çok fazla detaya inerek anlatıyorlardı bende zaman kaybı olarak görüyordum o yüzden ders notlarına çalışıyordum. O zamanlar yılda toplam 5 - 6 ders oluyordu ve kurtarma sınavları oluyordu.

Bazı nedenlerden dolayı 3 yıl sınavlara girmedim. Sonra geri devam ettim. Fakat artık sınav sistemi eskisi gibi değildi her dönem için 7 tane ders yani yılda toplam 14 ders oluyordu ve kurtarma sınavı kaldırılmıştı. Yine de bir şekilde sınavlardan geçmeyi veya iyi notlar almayı başardım. 

Aöf 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür Uygulaması


Bu yıl getirilen bu uygulama açık öğretim sistemini altüst etti.  Daha önce 30 - 40 - 50 - 60 -70 bir kaç defa da 80 almıştım. Ama bu yıl ( 2016 - 2017 ) geçerli olan 4 yanlış 1 doğruyu götürür uygulaması ile utanarak söylüyorum ama 0 aldım. Sadece ben değil sosyal medya sitelerindeki aöf sayfalarında ki yorumlara baktım bir çok kişi 0 almış, inanın eğitimden resmen soğudum. İnsanlara her şeyi bir şekilde alıştırıyorlar önce kurtarma sınavlarını kaldırdılar sonrasında yanlış doğruyu götürür uygulamasını getirerek insanları resmen soğutuyorlar. Bakalım daha neler olacak. Artık final sınavlarına daha fazla çalışacağım. 

SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

31 yorum

 1. Hay allah ya..Geçmiş olsun diyeyim :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Elif abla, artık 2. sınavlara iyi çalışacağım.

   Sil
 2. Gökhan; yanlız değilsin bu konuda. Benimde sınav durumum kötü 4 yanlış 1 doğru saçmalığı yüzünden. Umarım ikinci sınavlarımız iyi geçer.Saygılarımla arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah arkadaşım her şey ikinci sınavlara kaldı.
   Bir çok kişi sıfır almış durumda, umarım bir an önce kaldırılır bu uygulama.

   Sil
  2. Kesinlikle katılıyorum arkadaşım.

   Sil
 3. Geçmiş olsun ama vazgeçmek yok, eminim başaracaksın :)

  YanıtlaSil
 4. Ben de ilk yılımda eski sorulara çalışarak geçmiştim fakat sonra sistemi değiştirdiler. Konular değişti ve çan eğrisi geldi derken mecbur kaldım oturdum verdikleri aöf kitaplarına çalıştım.Biraz detaylı olduğundan karışık geliyor fakat yine de anlaşılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet artık bende mecburen kitaplara çalışacağım.

   Sil
 5. Hiç küfür yok, hiç rahatlatmadı bu yazı beni haha :D ben ediyorum ama bende buraya yazamıyorum ulan son sene olacak iş değil ya :D

  YanıtlaSil
 6. çok kötü olmuş ya :( ben de seneye ikinci üniversiteye başvurmayı planlıyordum aynı şeyler geçerli mi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açık öğretimde aynı durum geçerli, fakat seneye değişir mi? bilmiyorum.

   Sil
 7. 0 çok üzücü. Ben de bir dersten 37.5 almışım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten çok kötü bir durum.
   Artık ikinci sınavlara daha çok çalışacağım :)

   Sil
 8. Okumus insan birilerinin isine gelmiyor bezdirmek icin her seyi yapiyorlar:(
  Senin azmin basarini golgelemez inaniyorum 0 senin utancın degil sistemi degistirmekten basları donmuslerin utanci olsun Gökhancım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Hatice abla, inşallah ikinci sınavlarda çok yüksek puan alacağım.

   Sil
 9. Eğitim sistemimizde değişmeyen tek şey her sene bir değişim yaşanması sanırım. :) Geçmiş olsun Gökhan Bey, çalışınca halledersiniz siz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, her yıl değişen eğitim sisteminin olumsuz sonuçlarını öğrenciler yaşıyor, inşallah halledeceğim.

   Sil
 10. 2 örgün 1 açık öğretim okuyan biri olarak söylemeliyim ki, örgüne ineği de bağlasan bitirir, ama açık öğretime ciddi çalışman gerekir :( işin en kötü kısmı ise 48'den kalmak son sene de. bunu örgün de asla yaşamazsın. bu yüzden çokça çalışmak şart. umarım önümüzdeki sınavlarda çok başarılı olursunz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   İnşallah başarılı olacağım.

   Sil
 11. Ne çok şey değişmiş... Geçmiş olsun... Saçmalamışlar iyice... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Evet aynen dediğiniz gibi çok saçmaladılar artık.
   Sevgiler.

   Sil
 12. Kolay gelsin. Basarilar dilerim 😊

  YanıtlaSil
 13. Eğitim sistemini çökerttiler yetmiyor ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar 😤. Bu gün Milli Eğitim Bakanının yaptığı konuşma resmen insana saç baş yoldurdu. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Üniversite sınavımı bu, 4 yanlış 1 doğru götürsün. Yıldırma politikası bu olsa gerek. Çok geçmiş olsun ablacım inşallah düzelir 😔.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen abla gerçekten dediğin gibi insanları yıldırmak için yapıyorlar sanki, şu anda bir çok kişi kaydını dondurmuş durumda sırf bu uygulama yüzünden. Bakalım ne olacak, umarım düzelir.

   Sil
 14. En düşük notum 43, en yükseği 77... Eğitim hayatım boyunca ilk defa böyle düşük notlar alıyorum şaşkına döndüm... Şans eseri vakıf olduğum yerlerden de çıkmasa eminim ben de 0 alacaktım. Alan da çok insan var sizin gibi. Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum gerçekten çok zor. Zaten bölüm bu kadar zorken 20 soruda nerdeyse hiç hata yapmamak gerek. Ben böyle saçmalık görmedim anlayacağınız. Bir şeyler yapmak gerek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok saçma bir durum, umarım bir an önce bir şeyler yapılır ve bu uygulama bir an önce kaldırılır.

   Sil
 15. Berbat ettiler nu sistemle herşeyi. Son senem benimde AÖF de ve iyice zorlaştırdılar. Okumayı bırakın der gibi bir halleri var sanki. Yazık oldu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, dediğiniz gibi okumayı bırakın der gibi bir halleri var. Fakat sanırım geri kaldıracaklar bu uygulamayı çünkü bir çok kişi kaydını dondurmuş durumda.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.