Perşembe, Eylül 29, 2016

Hayatımda İlk Defa Trafik Cezası Yedim

 İş yerine gidip gelirken motosiklet ile gidip geliyorum çünkü dolmuşla gidip gelmeyi çok sevmiyorum. Nedeni ise dolmuşta insanların erkek kadın fark etmiyor, başkalarının dedikodusunu yapmaları. İnsanların hiç işleri güçleri yok, kim ne yapmış, kimin kızı kimin oğluyla sevgiliymiş dolmuşta hepsi gün yüzüne çıkıyor.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar

 Elimden geldiği kadar trafik kurallarına uymaya çalışıyorum. Bugüne kadar acele işim olsa kesinlikle kırmızı ışıkta hiç geçmedim. Çünkü bu bana göre her şeyden önce kul hakkı yemektir. Başkasının hakkı olan yoldan, hakkım olmadan geçmek bana göre kul hakkıdır. Belki bazılarına göre saçma gelebilir ama benim kişisel düşüncem bu şekilde. Ayrıca bu yazıyı yazma nedenlerimden bir tanesi de naçizane genç arkadaşlara hızlı gitmemeleri konusunda tavsiye de bulunmak istiyorum. Çünkü Türkiye Nüfusu'nun büyük bir bölümü gençlerden oluşuyor ve gençler bazen farkında olmadan hız yapabiliyorlar.

 Her neyse geçen gün yine motosiklet ile iş yerine giderken, tam ben geçerken yeşilden tekrar kırmızı ışığa geçiyordu ne yalan söyleyeyim ben geçerken de kırmızı yandı sanırım tam göremedim ama öyle olmuş, hatta o an aklıma geldi çünkü orada kameralar var, bu şekilde geçtim diye bana ceza gelir diye aklıma gelmişti. Tam düşündüğüm gibi oldu. Çünkü, bugün trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatı geldi. Kırmızı ışıkta geçtim diye 92 lira para cezası geldi.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar

Allah'a şükürler olsun ki o gün geçerken sokakta kimse yoktu kaza falan yapmadım. O yüzden 92 lira çok gözüme görünmüyor açıkçası en azından bundan sonra daha dikkatli olurum. Buradan küçük bir bilgi vermek istiyorum. Trafik cezalarını tebligat tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yatırırsanız eğer size gelen cezanın % 75' ini ödüyorsunuz, yani % 25 peşin ödeme indirimi kazanmış oluyorsunuz. Bilmeyen arkadaşları bilgilendirmek istedim.


35 yorum:

 1. Geçmiş olsun arkadaşım.Allah kazadan korusun.

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun :) Bilgilendirme için teşekkürler. Tekrarlanmaması dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Geçmiş olsun, hızlı giderken bir an ışık sarı olduğunda ve hızını alamayıp sarıda geçtiğinde de ceza geliyor burda. Sarıda gecmek yasak değil ama işte makine sonuçta o kadar net ayıramıyor bazan. Esime sarı ışıkta geçtiği gün için ceza gelmişti sarıda geçmiştim diye itiraz edince ödemek zorunda kalmadı. Cezalar iyidir ya, özellikle trafik gibi insan hayatının sözkonusu oldugu önemli bir alanda kurallar sıkı cezalar yüksek olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, insan ceza yemezse yaptığı hatayı tekrar eder, ama ceza yerse daha dikkatli olur.

   Sil
 4. Keşke herkes senin gibi duyarlı olsa...

  YanıtlaSil
 5. Geçmiş olsun. Bundan sonra daha dikkatli olursun eminim. Kul hakkı düşüncende yalnız değilsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Evet kesinlikle daha dikkatli olacağım artık.

   Sil
 6. Merhaba, Blog Atlası'nda blog sayfanızdan kısaca bahsettim. Bilgi vermek istedim. Bu adresten ulaşabilirsiniz: http://blog-atlasi.blogspot.com.tr/2016/09/gokhan-tekin.html

  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 7. Allah korusun, iyi ki kaza yapmamışsın Gökhan abi. Türkiye'de trafik ışığı sistemi çok sorunlu. Bununla ilgili bir düzenleme getirilmesi gerek. Ben yaya olarak bazen çok zorlanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Evet ışıklarda sorun var aniden değişiyor, en azından süreyi gösteren dijital göstergeler olsa insanlar için çok daha iyi olur.

   Sil
 8. Çok geçmiş olsun Gökhan'cığım....:(

  YanıtlaSil
 9. Geçmiş olsun. Ben de çevre yolunda 56 km hızla ceza yedim. Radar bula bula beni buldu. Daha öncesinde de senin cezan gibi bir cezam var, o gün çok önemli bir işim vardı. Sabırsızlık yüzünden ceza yedim. Neyse ki kaza bela olmamış. Artık daha da dikkatli olursun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen artık daha dikkatli olacağım.

   Sil
  2. Ayrıca size de geçmiş olsun.

   Sil
 10. bilgilendirme için teşekkürler, gerçekten bilmiyordum erteleyip erteliyordum. geçenlerde 312 lira ödemiş biri olarak, 92 çok az gözüktü gözüme. ama bence harika bu cezalar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   Mümkün olduğu ölçüde ertelememeye çalışın 15 gün içinde yatırabilirseniz % 25 indirimden yararlanırsınız.

   Evet aynen cezalar iyi oluyor, insanın daha dikkatli olmasını sağlıyor ;)

   Sil
 11. İlkler Hep Acı olmak zorunda mi ;)

  Trafik, cezası da bir başka acı tabii, geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 12. Geçmiş olsun açılışı yapmışsınız :) Senede 1 bize de uğrar bu kagit :D Trafik kurallarına çok dikkat etmemize ragmen nasil oluyorsa oluyor işte.

  YanıtlaSil
 13. Geçmiş olsun kardeşim,allah kaza bela vermesin.

  YanıtlaSil
 14. O zaman 69 lira ödeyeceksiniz (yanlış hesaplamadıysam :D). Hani yabancı dizilerde, filmlerde derler ya "Trafik cezası bile yok!" o aklıma geldi şimdi. Her neyse geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 15. Geçmiş olsun Gökhan,epeydir uğrayamadım şimdi şöyle toplu bir okuma yapayım:))

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN