arkaplan

Spora Farklı Bir Bakış Açısı – Spoura.com

Ağustos 08, 2016 Gökhan TEKİN 12 Yorum

Spoura.com yaklaşık 4 ay önce açılan, birçok spor üzerine yazılar yayınlayan güzel bir spor sitesi. Sporun birçok dalı hakkında incelemeler, makaleler, istatistiki bilgiler bulabileceğimiz sitede dünyada izleyicisi bulunan ama ülkemizde henüz gerekli ilgiyi bulamamış spor dallarıyla ilgili içerikler de bulmak mümkün. Spoura, kendine amaç olarak da bu tarz bilinmeyen sporları insanlara tanıtmak, yeni sporlar öğrenmek isteyenlere bu sporları yapabileceği yerleri ve şartlarını öğretmeyi benimsemiş durumda. Yine, bilinen sporların terimsel olarak incelemeleri ve bu sporlarla ilgili kuralları ve formatları da spoura'da bulabilirsiniz.

Spora Farklı Bir Bakış Açısı – Spoura.com

Spoura, diğer spor haber sitelerinde olduğu gibi direkt popüler olana ve merak edilene yönelen bir spor sitesi değil. Sitenin mantığı güncel haberleri paylaşmak üzerine de değil. Bu anlamda site, yazılmayanı yazmayanı önemsediği için okuyucu olarak da bu tip yazıları merak eden kitleyi hedefine almış durumda. Örnek vermek gerekirse Türk futbol takımları Avrupa kupalarında maç oynadıklarında o maçın haberini yazmaktan ziyade avrupa kupalarında takımlarımızın aldıkları galibiyetlerin belirlediği Uefa Ülke Puanı, Uefa Kulüp Sıralamaları gibi 'diğer' merak edilenleri yazmak ve okuyucularıyla paylaşıyorlar. Futbol, basketbol ve tenis ile ilgili birçok içerik bulabileceğimiz sitede, amerikan futbolu, korfbol, hurling, golf ve rugby gibi diğer sporlar ile de birçok içerik bulmak mümkün. Özellikle bu tarz sporlar ile ilgili olan içerikleri sitede çoklaştırarak site zamanla yeni spor öğrenmek isteyen sporseverler için güzel bir kaynak olmayı planlıyor. Veya gündemde olan ama kuralları bilinmeyen sporlar için de ''Bu kesin Spoura'da yazıyordur'' algısını oluşturmayı hedeflediklerini söyleyebiliriz.

Özellikle sporda şiddet olaylarından ve spor içinde çıkan doping ve şike gibi usülsüzlüklerin insanların oyuna duydukları güveni azaltmasıyla paralel olarak, bu usülsüzlüklerin daha çok yaşandığı sporlara ülkemizde ilgi azalmış durumda. Yeni stadyumlar yapılsa da futbolda azalan ilgi, stadyumların doluluk oranlarının düşmesi bunun en net göstergesi. Yine atletizmde çıkan doping olayları da insanımızın atletizme olan ilgisini azalttı. Öyle ki eskiden önemli şampiyonlar öncesi madalya ümitlerimiz olan isimleri tanıyıp yarışlarını heyecanla beklerken, şimdi Rio Olimpiyatları öncesinde, olimpiyatlara gidecek kadroyu bile net bilmiyoruz. Turnuvayı 1 haftadan az süre kala yayıncısının belli olmaması bile skandal bir durum olarak nitelendirilebilir. Bu durumun sonucu olarak genç nüfüsun oldukça yoğun olduğu ülkemizde insanlar mutlaka alternatif sporlara yönelecek ve o sporlar zamanla önemli bir izleyici kitlesi toplayacaklardır. Bu sebeple Spoura gibi alternatif sporlara katkı veren siteler bizim için daha değerli kaynaklar olacaklardır.

Spoura'yı tabii ki diğer sosyal medya hesapları üzerinden de takip edebilirsiniz. Site ile ilgili diğer içeriklere ve güncel bilgilere instagram, twitter ve facebook'tan ulaşabilirsiniz. Siz de spor ile ilgili değerli kaynaklara ulaşmak istiyorsanız spoura.com'u ziyaret edebilirsiniz.


BİLGİ: Bu yazıdaki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

12 yorum

 1. ne güzel yeni bir yer daha öğrenmiş oldum teşekkürler..

  YanıtlaSil
 2. İsminizi sıkça duyup ilk kez bir yazınızı okudum. Şans o ki merak ettiğim ve ilgimi çekenbir konu denk geldi. Formatı bakımından oldukça özgünbir site gerçekten. Ziyaret edilmeli. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısmet bugüneymiş diyelim o zaman.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 3. İç, dış siyaset sporu ezip geçti ama arada soluklanmak adına ilgilenmek gerek ;)

  YanıtlaSil
 4. Spor deyince gözlerim açıldı. Hemen bakayım.

  YanıtlaSil
 5. Gökhancım dün konuştuk bizde evde eskiden TV de ne güzel spor karşılaşmalarını izlerdik olimpiyatlar da ipi kimler göğüsleyecek diye dikkat kesilirdik maalesef TV açamaz hale geldik gündem yüzünden:((
  Teşekürler harika bir yazı olmuş. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen abla, ben uzun süredir tv izlemiyorum internet üzerinden biraz haberlere göz atıyorum sadece çünkü haberleri izlediğim zaman illaki canımı sıkan bir haber çıkıyor karşıma.
   Saygılar abla

   Sil
 6. Hemen bakayim bilgi için tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   Tam size göre derya hanım. Faydalanacağınız bir çok konu olabilir.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.