Salı, Ağustos 02, 2016

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günden güne daha popüler hale gelen rent a car hizmetleri sayesinde özel aracı olmayan bireysel kullanıcılar ve araç satın alarak fazla maliyetli alışverişler yerine uzun dönem araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak isteyen kurumsal müşterilerin sayısı da arttı. Durum böyle olunca neredeyse tüm şehirlerde araç kiralama firmaları açıldı ve bu da fiyatların azalmasına, araç kullanma imkânının artmasına yardımcı oldu. Bu araç kiralama firmalarından bir tanesi de bu yazının yayınlanmasını sağlayan bluerentacar.com ‘dur.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenilir araç kiralama hizmeti almak için iyi bir araştırma ve doğru rent a car firmasını seçebilmek çok önemlidir. Firma seçiminin doğru şekilde yapılması hizmet kalitesinin artmasını ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasını daha da kolaylaştıracaktır.
Güvenilir rent a car firması seçimi, özellikle nüfusu az olan şehirlerden hizmet alınacaksa daha büyük önem taşır. Kiralama yapılacak şirketin yasal bir firma olduğundan emin olarak araç kiralanmalıdır.
Herhangi bir sorumluluk altında kalmamak ve önceden oluşan hasarlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Firma tarafından kaza aracın hasar kontrolleri yapılsa dahi yine de sizin de göz atmanızda fayda vardır. Çünkü sözleşmeye imza attıktan sonra fark edilmesi halinde ne yazık ki müşterinin itiraz hakkı kalmayacaktır.

Araç kiralama firmasından teslim alınıp yolculuğa başlamadan önce kontrol edilmesi gereken hususlardan birisi de yakıt deposunun doluluk oranının kontrol edilmesidir. Kontrolcü olmakta burada da fayda var çünkü bir dikkatsizlik sonucu dahi sözleşmeye az ya da fazla yakıt miktarı yazılsa da, müşteri orada yazdığı kadar miktarı teslim ederken ekstra ücret ödemek zorunda kalabilir. Genellikle, firmalar araçları teslim ederken tam dolu olarak müşteriye sunarlar. Dolayısıyla müşteriler de araç teslimini tam dolu depoyla yapmakla yükümlüdür. 
Sözleşmeyi dikkatlice inceleyerek imzalamak bu nedenlerden ötürü müşterilerin mağdur olmasını ve araç tesliminde yaşayabilecekleri kötü sürprizleri önlemek konusunda son derece etkilidir. Sürüş esnasında yaşanabilecek sorunlar, teslim zamanı, yakıt durumu gibi daha birçok kiralama koşulunu sözleşmeyi imzalamadan önce detaylıca öğrenmek gerekir.
Yolun uzunluğu sizin için önemli olmasa dahi, araçtaki diğer kişilerin konforlu ve güvenilir yolculuk yapması için kişi sayısına uygun araç kiralamak dikkat edilecek önemli hususlardandır. Uzun süreli seyahat veya tatillerde bavul ve çanta miktarının fazla olacağı yolculuklar için araç kiralarken aracın büyüklüğü ve bagaj hacmi, göz önünde bulundurarak seçim yapılmalıdır.

Kiralık araçların erken yıpranması kaçınılmaz bir durum olduğu için, kiralanacak aracın en fazla 2 yaşında olduğundan emin olmakta da fayda var. Kiralık araçlarla yapılan seyahatlerin süresi herkese göre farklılaşabildiği için, daha çabuk yıpranması ve sık sık arıza çıkarması müşterileri sıkıntıya düşürebilir. 

Eğer uzun dönem araç kiralanacaksa, kaza, bakım ya da arıza gibi durumlarda geçici araç tedarik edip etmeyeceği de bilinmelidir. Genellikle büyük ve profesyonel rent a car firmalarında bu hizmet zaten sürdürülse de, yine de emin olmak için detaylı bilgi alınmalıdır. 

BİLGİ: Bu yazıdaki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

8 yorum:

 1. Gerçekten araç kiralama aslında ne kadar zevkli bir durum gibi görünse de yukarıdaki maddelere dikkat edilmediği sürece zor bir süreçtir.

  YanıtlaSil
 2. Gerektiğinde çok faydası olacak, incelikler içeren; ama yazmak kimselerin aklına yine kolay kolay gelmeyecek konulara rastlayınca seviniyorum. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Gökhan abi Izmir'deyiz her sene teyzemler bizi kuşadasına götürmek için kiralıyor. Tek dikkat ettiği fiyatı ve hepimiz sığıp sığmayacağı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman size büyük bir araç gerek murat :)

   Sil
 4. Araç kiralarken aracı ilk aldığınızda etrafına bakınki sizin vurmadığınız yer size patlamasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu çok önemli, aslında en iyisi her tarafının resmini çekmek.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN