Pazartesi, Haziran 13, 2016

Diyetler ve Günlük Yaşam

Dünyanın en büyük sorun sağlık sorunlarından birisi olan obezite nedeniyle diyetler son zamanlar da önemini arttırmıştır. Obez nüfusun en büyük problemi olan hareketsiz yaşam ve aşırı yemek tüketiminin üstesinden gelmek için insanlar çeşitli yöntem ve teknikler denemiştir.  Bu yöntemlerden birisi İsveç diyeti, Dukan diyeti ve bir başka diyet çeşitleriyken ikincisi spordur.

Spor, gelişen teknolojiyle birlikte önemi git gide artan bir gereklilik olmuştur. Diyeceksiniz ki; teknolojiyle sporun ne ilgisi var? Şöyle bir ilgisi var: Teknoloji, her daim insan yaşamını kolaylaştırmak amacıyla gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar hayatımızın her alanına girmiştir. Özellikle bilgisayar başında çalışan insanların çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bunlardan bazıları; yanlış oturuş sonucu oluşan bel ve boyun ağrıları, göz kapaklarını yeterince hareket ettirmemekten kaynaklı göz kuruluğu ve hareketsizlikten kaynaklanan bir sorun olan obezitedir. 

Diyetler ve Günlük Yaşam

Kilo vermek amacıyla spor yapan bireyler, bu davranışını diyetlerle desteklemelidir. Yapılan araştırmalar ve uzmanların önerisi: Beslenmesine dikkat etmeyen bireyler, ne kadar spor yaparsalar yapsınlar kilo vermeleri oldukça güçtür. Bunu birebir kendim de deneyimledim. Fitness’a başladıktan 1 ay sonra bile kilomda hiçbir değişikliğin olmadığını gördüm. Spor yaptığım süre boyunca yediğim yemek miktarıda artmıştı. İşte bu nedenle yemeğime de dikkat etmem gerektiğini anladım. Beslenme bir uzman yardımıyla düzenlenmelidir. Diyetisyenler ile birlikte yapacağınız bir diyet programı sağlığınızı tehdit etmeyen ve olumlu sonuç alabileceğiniz bir program olacaktır. 

Diyet yapmak da sporda olduğu gibi bazen sizi güç durumlarda bırakacaktır. İşte tam da burada nefsiniz ile baş başa kalacak ve aynı zamanda iradenizi test etmiş olacaksınız. Diyet yapmak sadece diyet yapmak değildir. Diyet yapmak aynı zamanda iradenizi güçlendirmek planlı programlı hareket etmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Bu sözden yola çıkarak, doğru bir şekilde diyet programına uyan bireyin sadece kilolarından kurtulmakla yetinmeyip aynı zamanda sağlıklı bir psikolojiye de sahip olması anlamına geliyor. Hep söyleriz ama bir türlü ne olduğunu açıklamak işimize gelmez, hani atalarımız da demiş ya: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye… 

BİLGİ: Bu yazıdaki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

17 yorum:

 1. Kesinlikle ikisi birlikte gitmeli tek başına olmuyor :)

  YanıtlaSil
 2. diyet yapabilecek biri olduğumu sanmıyorum, hiç ihtiyacım da olmadı bugune kadar. bitmeyen bir iştahım var ama bir o kadar da hızlı yakan bir vücuda sahibim. yine de diyet konusunda aklımda tutacağım güzel bir yazı olmuş. önemli noktalara değinmişsiniz, teşekkürler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   Ne mutlu size, hızlı yakan bir vücudunuz varmış, bende su içsem kilo yapıyor :)

   Sil
 3. Hem çok zengin bir mtfağa sahip ol, hem de diyet yapmak için kendini parala offf ki ne offf. Afrikaya mı taşınsak napsak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız Türk mutfağı gerçekten çok zengin. :)

   Sil
 4. Diyet ve spor! bir araya gelemeyen düşman kardeşler benim için. bir barıştırırsam var yaaa... :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barıştırırsınız umarım bir gün :)

   Sil
 5. Tüm günü bilgisayar başında geçen biri için öğüt şeklinde bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. Çok şükür şimdilik diyetlik bir durumum yok, ama yaş ilerledikçe sağlık problemleri mecbur artacaktır. Kaliteli yaşamak için sağlıklı beslenmek lazım. Ayrıca ramazan boyunca yiyeceklerin olduğu fotoğrafların paylaşımlarına biraz dikkat edelim lütfen, karnım acıktı şuan dolma resminden dolayı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canın sağolsun kardeşim yaptırıp göndereyim sana, istediğin dolma olsun kardeşim :)

   Sil
  2. Sağolasın abi, düşünmen yeterli :)

   Sil
 7. Her şeyin başı sağlık! Çok doğru, yaş ilerledikçe de kilo hep sıkıntı; kilo alımı artıyor hareket azalıyor, ters orantı olursa sağlıkta da riskler, sıkıntılar doğuyor, kaçınılmaz. O yüzden doğru orantı yakalanmalı =)
  Fotoğraftakiler de çok güzelmiş, ellerine sağlık yapanın, anne eli sanki ;)

  YanıtlaSil
 8. Moda diyetler işe yarıyor ama geçici olarak verilen mkilo kesinlikle geri alınıyor tecrübemle sabittir:))
  Tamamen beslenme düzeni egzersiz veya sporla birleştirilmeli sağlık ne kadarına izin veriyorsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...
   Spor ve egzersiz özellikle günde en azından 30 dakika yürümek çok faydalı oluyor.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN