Cuma, Ocak 08, 2016

Epilepsi Nedir, Epilepsi Nöbeti Nasıl Meydana Gelir?

Epilepsi Nedir, Epilepsi Nöbeti Nasıl Meydana Gelir?


Dünyada birçok hastalık var ve epilepsi de onlardan bir tanesi. Hastaların oldukça fazla sıkıntı yaşadığı beyinsel bir hastalıktır. Dünya çapındaki çoğu doktor 30’dan fazla farklı nöbet türüne neden olduğunu açıkladı. Ayrıca 100’den daha fazla da epilepsi sendromu olduğu söyleniyor. Öncelikle nöbet; beyinde yaşanan bazı elektriksel olaylar sonucu ani patlamaların yaşanması olayına denir. 

Epilepsi hastalarının aniden rahatsızlanması da bu ani patlamalar nedeniyle olur. Bu yaşanan ani patlamalar nedeniyle hastalar kısa süreli bilinç kaybı geçirebilir. Bu nöbetler sırasında dediğimiz gibi kişi bilinç kaybına uğrayabileceği gibi ağzından köpürme meydana gelebilir ya da korku gibi o sırada olağan dışı olabilecek birçok duygu yaşanabilir. Bu nöbetlerin en büyük sıkıntılarından biri de nöbet sonucunda bayılma yaşandığı durumdur. Çünkü ne zaman bayılacağını bilemeyen hasta istenmeyen daha büyük sonuçlara neden olabilecek şeyler yaşayabilir. Kafasını bir yere çarpabilir, trafik ortasında bayıldığı için kazalara neden olabilir. Bunları kontrol altına almak bazen mümkün olabilir. Aslında tam olarak kontrol altına almak mümkün değildir fakat bazı antiepileptik ilaçlar sayesinde nöbet sıklığı azaltılabilir veya düzene sokulabilir. 

Epilepsi Nedir, Epilepsi Nöbeti Nasıl Meydana Gelir?

Epilepsi sendromları çok çeşitlidir ve her çeşit sendromda farklı farklı belirtiler ortaya çıkar. Örneğin West sendromu olarak bilinen sendrom, sık sarsılmalara neden olur. Lennox-Gastaut sendromunda ise bu sendromu yaşayan çocuklarda gelişim geriliği ve mental anomali yaşamaktadır. 

Epilepsi ne kadar zor bir hastalık olsa da düzene sokulabilir, tedavisi yapılabilir. Hastalıklarda önemli olan erken teşhis ve tedaviye erken başlamaktadır. Aynı önem epilepside de geçerlidir. Öncelikle antiepileptik ilaçlar ile nöbetler düzene sokulabilir. Eğer nöbetler ilaç ile kontrol altına alınamıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bu yöntem ise günlük hayatı engellemeye başlayan nöbet seviyesine gelindiğinde daha uygun görülür. Çok ilginç bir yöntem olan ketojenik diyet de epilepsi tedavisinde önemli yer tutar. Nasıl etki edildiği bilinmemesine karşın nöbet sıklığını azalttığı görülmüştür. Yapılması gereken en önemli olaylardan biri de yoğun ışıktan uzak durmaktır. Çünkü hastanın aldığı yoğun ışık, beyindeki ani elektrik patlamalarını tetikleyebilir ve hastanın nöbet geçirmesine neden olur.

Eğer epilepsi hastasıysanız doktor kontrolü dışında kendinize ilaçlar kullanmayın hastalığınızın gerçekten epilepsimi yoksa başka bir hastalıkmı olduğunu öğrenmek için bu konudaki nöroloji doktorlarımıza başvurabilirsiniz, unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.16 yorum:

 1. Allah hastalarına şifa versin. Tedavi süreci malesef çok yorucu ve sabır gerektiriyor. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin
   Evet tedavi süreci çok uzun yıllar sürebiliyor ve tamamen geçecek diye'de kesin bir şey yok, yani yıllarca tedavi olunsa da tedavi doktor kontrolünde bırakılsa dahi aşırı derece de yorgunlukta veya çok fazla ışığa maruz kalındığında nöbet geçirme riski olabiliyor.

   Sil
 2. Merhaba Gökhan oğlum.Aslında hepimizin:krize neden olan belli başlı hastalıklardan haberdar olmamız gerekiyor.Aniden ve nerede vuracağı belli olmayan, bilinç ve (anlardan ibaret olsa da )tüm fonksiyonların kaybıyla vücudun istemsiz hareketleriyle başlayan,ağzından köpükler çıkartan ve ne kadar süreceği atağın şiddetine bağlı olan bir hastalıktır. Kasılmalar bittiğinde ise hastada ağır bir yorgunluk hakimdir artık.Bu tip hastalıkları bilmek,yakalanmadığımıza şükrederek ,yanımızda bu atağı geçirenlere yardımcı olmamızı gerektirir.Görüntü kötüdür,ama onun tercihi değil,şanssızlığıdır..1988 lerde Cerrahpaşa hastahanesinde,eşimin hastalığı döneminde ona refakat ettiğim zamanlarda hep yanında kalırdım.Bir gece yanımızdaki bir odaya hızla giren gece hemşiresinin ardından koşup nasıl müdahale ettiğini gördüm. Hatta benden yardım isteyip hastanın yemek kaşığını küçük dilini yutmaması için ağzına bayağı ileri kadar sokturarak kafasının hareketlerini diğer elimle karşılamamı istedi.Hasta o kadar debeleniyordu ki,bayağı gayret sarfettiğimi hatırlıyorum.Hasta gençti, benim ise yüreğim çok yufka idi.Atak nihayet sonlanmıştı.Odayı üzgün bir şekilde terkettim.Bütün gece fasılalarla gidip kapıdan baktım.Öyle bitkin uyuyordu ki.Bunu hiç unutmam.Böyle bir krizin nerede geleceği belli olmaz.Ve bir terslikle karşılaşmaması, yakınlarındaki insanların insaflarıyla paraleldir.İnsanlık görevidir yardımlaşmak.Böyle bir konuya değindiğin için sana takdirlerimi sunuyorum.Bu dönemlerde ki on sene diyalize gidip geldik,ne manzaralar gördüm ne ibretler aldım.Ama insan ilişkileri kadar zor değildi hiçbirisi.Sağlıcakla kal oğlum.Ece ablan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece abla, öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim.
   Evet abla dediğin gibi, epilepsi nöbeti geçiren kişinin vücudu çok ağrır kendimden biliyorum. Eskiden nöbet geçirdiğimde günlerce yataktan inemediğimi bilirim. Epilepsi gerçekten çok zor bir hastalık, Rabbim bütün epilepsi hastalarına acil şifalar versin inşallah.

   Sil
 3. Şu an,gecenin 01.30 civarı.Hiç adetim olmadığı halde bazı olayların beni etkilemesinden dolayı geceleri sever oldum.Ama şimdi gelen kutusuna son bir göz atayım dememle,senin cevabını görmem bir oldu. Beni öyle hüzünlendirdi ki anlatmam mümkün değil.Bunu birebir seninle konuşmak istiyorum.Geçmiş olsun demek,sonra unutup gitmek bana göre asla değil.Ama üzgünüm diyebiliyorum ancak.Gerçekten bu ikinci oldu, siz nadir ve değerli gençlerin bazı hastalıklara duçar olmanız, dayanılacak,kaldırılabilecek bir duygu değil.Gözlerinden öperim oğlum.Hoşcakal ve Allah'a emanet ol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece Ablam, Allah Razı Olsun
   Bende senin ellerinden öperim.

   Sil
 4. Merhaba benimde bir arkadaşımda vardı ara sıra atak geçirirdi:( İnsan ne yapacağını bilemiyor korkuyor. Bu bilgiler önemli. Takipteyim bu arada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun Arkadaşınız için, Allah acil şifalar versin inşallah.
   Bende takipteyim sizi

   Sil
 5. Yurtta yan oda arkadaşım epilepsi idi. Nöbet tutarsa iğne batırılmasını isterdi. Kaskatı kesildiğinden iğne ile akıttığımız bir damla kan vücudunu çözüyormuş. Bunun ne kadar bilimsel olduğunu araştırmadım krize girdiğinde oda arkadaşları toplu iğnenin işe yaradığını söylemişti. Çok zor bir hastalık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle arkadaşınıza acil şifalar dilerim. Fakat bahsettiğiniz yöntemi daha önce hiç duymadım. Tavsiye'de etmem. Belki o anlık kendisine iyi gelebilir ama daha sonrasında belki daha kötü sonuçlar olmasına neden olabilir. Bu yöntem ne kadar bilimsel bilmiyorum açıkçası fakat bu durumun bilimsel olduğunu sanmıyorum.
   Evet epilepsi çok zor bir hastalıktır. Fakat dikkat edildiği takdirde nöbetleri en aza indirmek bazen hastanın kendi elinde olabilir. Özellikle çok ışıklı ortamlar ve uykusuz kalmak, yorgunluk nöbet geçirmeye neden oluyor.

   Sil
 6. uzun zamandır takip ediyorum, sitenizle çok güzel ilgilisiniz ve yazılarınızda bir o kadar takdire şayan .

  YanıtlaSil
 7. Merhaba öncelikle teşekkür ederim bu sayfa kurucusuna bende epilepsi hastasıyım şuna inanıyorum eğer stresten uzak ve ilaçları zamanında kullanırsanız faydası olacaktır örneğin ben de ilaçları düzgün kullandığım için allahıma binlerce şükür 3 4 senedir nöbetim yok Allahım bütün hastalarımıza şifa versin inşallah selamünaleyküm..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykümselam, merhaba
   Rica ederim. Çok geçmiş olsun, evet haklısınız ilaçları zamanında kullanmak ve stresten uzak durmak çok önemli, bende yaklaşık 4 yıldır nöbet geçirmiyorum Allah'a şükür.

   Sil
 8. Zor bir hastalık gerçekten allah herkese şifa versin.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN