arkaplan

İknanın Psikolojisi

Ekim 22, 2015 Gökhan TEKİN 12 Yorum

İknanın Psikolojisi

 Öncelikle şunu söylemek istiyorum kitap biraz kalın olduğu için ilk başlarda belki biraz sıkılabilirsiniz. Fakat sakın kitap kalın diye kitabı bırakmayın bence , eğer kitabı bırakırsanız çok güzel bir kitabı okumamış olursunuz.

  Hani bizim atalarımızın dedikleri gibi   ''Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır.''  Bu kitabı da bu sözün çok çok daha geniş bir hali olarak düşünebilirsiniz aslında inanın bana kitap çok güzel tabi güzellik ve beğeni özneldir kişiden kişiye değişir. En azından ben çok beğendim bu kitabı. Kitabı okuduğunuz zaman ikna nedir, bir insanı kalbini kırmadan o insanı nasıl ikna edersiniz bunlar çok detaylı bir şekilde anlatılmış kitapta

İkanın Psikolojisi


 İkanın Psikolojisi kitabının yazarı Robert B.Cialdini Yaptığı bütün araştırmalarını ve sonuçlarını çok güzel bir şekilde açıklamış. Yazar insanların nasıl ve nelerle ikna olduklarını altı kural ile açıklamış bu kuralları da yaptığı deney ve örnekler ile desteklemiş.  İşte o kurallar

* Karşılıkta bulunma
* Adanmışlık ve tutarlılık
*Toplumsal kanıt
*Hoşlanmak
*Otorite
*Azlık

Bu kitabı okuduktan sonra pazarlamacıların ürünlerini nasıl daha hızlı ve daha pahalı sattığını daha iyi anladım :)

Kitabın tek eksiği kitap ayracı diyebilirim.  Daha doğrusu kitabın eksikliği değil kitabı aldığın yerin eksikliği yani ben kitabı alırken kitap ayracı göndermemişlerdi o yüzden  bende sayfalarını bükmek zorunda kaldım. Bir türlü alışamadım kitap ayracı olmadan kitap okumaya Özellikle de iş yerinde telefon çalışıyor veya gelen giden olduğu zaman aniden kapatmak zorunda kalıyorum çoğu zaman , bazen ister istemez nerede kaldığımı unutabiliyorum  bazen fakat böyle değerli bir kitabın sayfalarını bükmeyin bence kitap ayracı kullanın. 

Arkadaşlar kitabı ne kadar anlatsam bitiremem, kısacası benim için çok güzeldi ben çok beğendim umarım sizlerde okuduğunuz zaman beğenirsiniz fakat yukarıda'da dediğim gibi ilk sayfalarsa sıkılırsanız eğer bırakmayın. Aşağıda kitabı daha güzel özetleyen eğlenceli bir video var. İzlemenizi tavsiye ederim. Kitabı daha iyi anlarsınız.
SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

12 yorum

 1. Bir kaç yıl önce okuduğum ve benim de çok beğendiğim bir kitaptır kendisi. Ve hayatımda farkındalıklara sebep oldu. Mesela satıcıların bizi nasıl kandırdıklarını anladım:( Ve artık eskisi kadar düşmüyorum onların tuzaklarını. Videoda çok güzelmiş. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. İnsanların nasıl ikna olduğuna ilişkin maddelerden bir tanesi otorite! :) Yani AKP'ye oy atılmasının bir nedeni gerçekten de Tayyip'in Kasımpaşa kabadayısı - bence bozuntusu- taklidi yapması, yoksa yolda karşılaşsam, yanında korumaları olmasa birkaç vatandaş höt desek ödü kopar. Nitekim Melih Gökçek'in yumurta atılırken bir fotoğrafı var, baktıkça içimin yağları eriyor nasıl korkmuş. nasıl tırsmış, "ay beni parçalayacaklar" diyor içinden:)
  Yani bu aslında kötü bir şey bence, otoritenin insanı ikna edişi...olmamalı belki de insani zayıflığımızdan, taş devrinden kalma genetik kodlarımızdandır...otorite karşısında yelkenleri indirmemiz...
  Teşekkürler güzel bir paylaşımdı.

  YanıtlaSil
 3. Hocam kitap hakkında çekiliş vb. veya okumak için hediye vb. etmeyi düşünüyor musunuz? Bu arada güzel paylaşım olmuş bir an önce edinebilirsem okumayı düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapla ilgili şimdilik bir çekiliş falan düşünmüyorum furkan fakat okumak istersen internette e-kitap şeklinde olanları var. Zaten ucuz bir kitap

   Sil
 4. Güzel bir kitaba benziyor. İlk fırsatta okumak isterim. Ayrıca bu dönemde herkesin bu kitabı okuması gerek; zira bir çok kişi kalp kırmayacak sözleri bilmiyor ve genellikle kalp kırarak konuşuyorlar. Kitap hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Gökhan Hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okduğun zaman çok faydasını göreceğinden eminim.
   Rica ederim.

   Sil
 5. Kitap deyince geldim:) Bu ara çok güzel kitaplar okudum, biraz hazmetmem lazım. Bunu da sıraya alıyorum. Sağol Gökhan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim abla, tam senin okuman gereken kitap türlerinden bence.

   Sil
 6. Bu kitabı bende çok merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunda pişman olmayacağın bir kitap :)

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.