Salı, Temmuz 28, 2015

Blog Yazmadan Önceki ve Blog Yazdıktan Sonraki Hayatım


Blog Yazmadan Önceki ve Blog Yazdıktan Sonraki Hayatım

Neden blog yazdığımı , blog yazmanın bana neler kazandırdıklarını daha önceki yazılarımda paylaşmıştım bu yazımda ise blog yazmaya başlamadan önceki hayatımdan kısaca bahsetmek istiyorum ve blog yazmanın hayatımdaki en güzel yönlerinden bahsedeceğim

  Öncelikle belirtmek isterim ki, şu andaki aklım olsaydı henüz ilk okul yıllarında bilgisayar kullanmayı öğrenip blog yazmak isterdim. Neden mi? blog yazmak benim için o kadar güzel bir şey ki anlatamam. Gerçi ben ilk okula giderken Türkiye de henüz blog kavramının ne olduğu çok az biliniyordu zaten o zamanki yıllarda bilgisayar ve internet bu kadar yaygın da değil di, sadece resmi kurumlarda ve zengin olanların bilgisayarı vardı o zamanlar yani benim ilk okul yıllarımda daha çok atariler vardı , televizyona bağlanıp oynanılan atariler vardı o bile herkes birbiri ile atari oyunları değiş - tokuşu yapardı.

  Daha önceki yazılarımda da yaklaşık  8 yıl önce web site işlerine başladığımdan bahsetmiştim website işlerine daha önceleri bir merakla başladım baktım ki güzel şeyler yapabiliyorum kendimi daha da fazla geliştirmeye çalıştım halen eksiklerim olsa da tasarım konusunda uzman olmasam da Allaha şükür tasarım konusunda bir çok şeyi biliyorum.  

  8 yıl önce başlamış olsam da  son  17 aydır düzenli olarak blog yazıyorum. Blog yazmadan önce ki hayatımla, blog yazmaya başladıktan sonraki hayatımda dağlar kadar fark var. Eskiden yani henüz blog yazmadan önce kitap okumayı hiç sevmezdim. Hatta elime bir kitap aldığımda daha ilk sayfalarında sıkılmaya başlardım. 

  Blog yazmadan önce sanal alemde bu kadar çok arkadaşım yoktu. Blog yazmaya başladıktan sonra gördüm ki yeni yeni arkadaşlarım ve dostlarım oldu hatta bazıları ile canlı olarak görüştük halen de birbirimizi arayıp hal hatır sorarız  yani çok iyi dostluklar kurdum blog yazmaya başladıktan sonra.

 Blog yazmaya başlamadan önce bilgisayarı bir oyun makinasıymış gibi görürdüm ve hep oyun oynardım. Blog yazmaya başladıktan sonra bilgisayarımdaki bütün oyunları sildim. Çünkü artık oyun oynamayı hiç sevmiyorum ve yaklaşık 17 aydır falan çok olsa bir iki defa oynamışımdır.

 Blog yazmaya başladıktan sonra , o kadar güzel bloglar keşfettim ki bunların hepsi birbirinden güzel kimileri kitap blogları , kimileri özgün bloglar. İnsanların herhangi bir konu yada kitapla ilgili düşüncelerini okumak beni mutlu ediyor. Örneğin okumak istediğim bir kitap mı var hemen Google'a yazıyorum ve aratıyorum o kitapla ilgili yorumlar olan bloglara giriyorum o kitap hakkında detaylı bilgiler ve yorumlar alıyorum. Bu da benim o kitabı okuyup okumamam da faydalı oluyor.

  Blog yazmadan önce , mutsuzdum evet belki klasik bir söz olacak ama gerçekten mutsuzdum hayattan hiç bir beklentim yoktu. bir hedefim yoktu yani ot gibi yaşıyordum diyebilirim. Fakat blog yazmaya başladıktan sonra hayatım çok olumlu yönde değişti inanır mısınız her sabah mutlu bir şekilde uyanmaya başladım artık  gerek blogum için gerek hayatım için bir hedefim var  bu da bana yaşamayı daha çok sevdiriyor. Artık her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum.

  Epilepsi hastalığı ile ilgili yaşadıklarımı, hep paylaşmak istiyordum fakat hep korkuyordum acaba yanlış bir şey yaparmıyım diye fakat blog yazmaya başladıktan sonra Epilepsi hastalığımla ilgili yaşadıklarımı tecrübelerimi yazıyorum böylece bir nebze de olsa Epilepsi rahatsızlığı olan insanlara belki faydam olabilir diye düşünüyorum.

 Blog yazmaya başladıktan sonra daha önce hiç tanımadığım halamın torunun ile tanıştım kendisi rastgele benim bloguma girmiş hakkımda bölümünden bilgilerimi okuyarak resmimi halama göstermiş sonrada blog üzerinden bana ulaşan halamın torununu tanımış oldum, halamın torunları olduğunu biliyordum da o kadar büyük olduklarını bilmiyordum benim için de çok güzel bir sürpriz oldu 

Sonuç olarak : Blog yazmak benim hayatımda çok ama çok güzel yönleri oldu, Bütün herkese blog yazmayı gönülden tavsiye ederim eğer siz yazmıyorsanız bile mutlaka ama mutlaka çocuklarınıza blog yazmaları konusunda destek olun eminim ki blog yazmak sizi ve çevrenizdeki insanları çok mutlu edecek

32 yorum:

 1. Ne güzel , bloğunla birlikte hayatına bir çok güzel alışkanlık ta girmiş olmuş...
  Yazmak zaten başlı başına rahatlatıcı bir eylem , bir de bunun karşılığı yorumlar ve paylaşımlar eklenince bu sanal dünya gerçek bir dost ortamına dönüşüyor... İyi ki başlamışşın blog yazmaya.. Ve ben de tıpkı senin gibiyim, bir film alacaksam ya da herhangibir şey mutlaka aramalarımı blog dünyasından yaparım. Çünkü bizler sahte reklamlardan uzak , gerçek kişileriz. Sevgilerimi sunuyorum...
  www.grilady.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... Yazmak çok güzel bir eylem dediğiniz gibi buna yorumlar ve güzel dostluklar , arkadaşlıklar eklenince yazmak bir tutku haline dönüşüyor.

   Sil
 2. Blog yazmak insana çok şey kazandırıyor.Senin gibi yardımsever bir arkadaş kazandım mesela.Karakterin ile örnek bir blogcusun.Hayatında başarılar dilerim kardeşim.Hedeflerine ulaşman dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle blog yazmak insana çok şey katıyor, insanın hayata başkış açısını değiştiriyor. Çok teşekkür ederim bende sizler gibi dostlar kazandığım için çok mutluyum. Güzel dileklerin için çok çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. 1 NOLU yorum kurallarını ihlal ederek bir soru sormak istiyorum. Yardımsever bir insan olduğunuz yukarıda belirtilmiş,buna güvenerekten soruyorum. Bloga gelen AB ülkeleri için çerezlerle ilgili bir bildirim var. Bu konuda bilginiz var mı? Ne yapmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kuralları ihlal etmek gerek :)
   İnanın bu konuda hiç bir bilgim yok , 2 gündür var bu tam olarak bende anlayamadım forum sitelerinde araştırdım fakat kayda değer bir bilgi yoktur henüz Sanırım Blogger yeni bir şey yapıyor bu o yüzden olabilir.

   Sil
 4. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de araştırdım aslında. Bir sitede blogspot.com uzantılı blogların bir şey yapmasına gerek yok yazılmış, kendiliğinden blogda bununla ilgili bilgi çıkıyor denmiş( ne kadar doğru bilmiyorum); ancak ben blogumda hiçbir şey göremediğimden biraz endişelendim. Zamanla sanırım bunun ne olduğunu öğreneceğiz...tekrar teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Endişelenecek çok çok önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum çünkü öyle olsaydı daha açık bir bilgi verirlerdi diye düşünüyorum.

   Sil
 5. :)) halanızın torunuyla internet üzerinden tanışma hikayeniz bayağa enteresan! Blog yazmanın sosyal medyayı kullanmanın, doğru yerde ve zamanda olunca, kesinlikle katkıları çok oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... Blog hayatımda yaşadığım en güzel olaylardan bir tanesiydi benim için.

   Sil
 6. Merhabalar Gökhan Tekin Kardeşim.

  Blog yazmaya başlamadan önceki yaşamınız ve blog yazmaya başladıktan sonraki kazanımlarınız elbette takdire şayandır. Çok doğru ve güzel söylüyorsunuz. Blog yazmak çok keyifli ve zevkli bir uğraştır. Ben de herkese tavsiye ediyorum. Ama herkeste aynı ufku görmek çok zor. Belki zamanla farkına varacaklardır. Belki vakti saati gelmemiştir. Ama bizim muradımız herkesi bir blog başında görmektir.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... Söyledikleriniz çok doğru Recep bey bir gün herkes blog yazacak inşallah. vakti ve zamanı geldiğinde

   Sil
 7. Çok güzel bir yüreğiniz var. İçinizdeki kişiyi hiç bırakmayın, o da sizi bırakmasın. Mutlu olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim o sizin kalbinizin güzelliği

   Sil
 8. Blogunu yeni keşfettim ki bunu üzülerek söylüyorum! Blogun çok güzel, sıcak ve hoş yazıların var, teşekkürler bunun için :) Başarılarının devamını dilerim:)!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz. Ben teşekkür ederim. Blogumu ziyaret edip yazılarımı okuduğunuz için.

   Sil
 9. Blog yazmak çok güzel, buna candan katılıyorum ama eksi yanları da çok çok var. mesela hayattaki insanlardan uzaklaşıyorsunuz. Dünya o kadar da iyimser insanlardan oluşmuyor. Buna örnek verecek olursak, öyle bi zaman gelir ki, gününü hep dışarda geçirmek istersin. Blog yalan olur. İşte o zaman sudan çıkmış balık oluyosun. Benim ortamın genellikle istanbul fenerbahçe kalamış taksim maslak gibi semtler, bizim ortamımıza genellikle takılan herkes kurttur. Bunu devamlı ortamda pişmelerine borçludur. Ortama bazen yeni takılan kişiler oluyor. Bizim ortamda zengin yoksul yok. Herkes aynıdır. Ama bu yeni takılan arkadaş devamlı internette takıldığı için ortama pek ayak uyduramadı ve gitti. o yüzden gününü blogta geçirmek insana pek fayda sağlamaz. Dışarıya çıkmak, gezmek, ortamlara takılmak, kızlarla takılmak gibi gibi şeylerde olması gerekiyor. Sadece blogla olmaz. çünkü hayat blogta değil. dışardadır.

  Sonra oyunlar neden kötü olsun ki, oyun oynamak iyidir. Stres atarsın. Sadece bütün gün oynamayacaksın.

  Daha sonra okumak güzel bişi ama devamlı okumak pek bişi sağlamaz. Devamlı kafa dolar, kiminle boşaltacan. 3-5 tane arkadaş ama bir yerden sonra yetmeyecek. Yeni şeyler isteyeceksin. Mesela bütün gün bir kızla dolaşmak çok güzeldir ama bunun yerine blogta zaman geçirmek kötü. Blogta geçen zaman yerine bir kızla yaş tüketirsen, 3 yıl sonra evlenir mutlu olursun ama blogla 3 yıl geçirdiğinde bir gün diyeceksin ki, ne kadar yanlızım. o yüzden hemen bi sevgili bul, gez dolaş, birazda gece hayatı, vakit kaldıkça blogla ilgilen, stresli günlerde de oyun oyna. bunlar her zaman olması gerekenler.

  Haaa, bunlara sahipsen bi sözüm yok. Hem bunlarla, hem blogla ilgileniyorsan harikasın demektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam evet blog yazmak benim için gerçekten çok güzel , oyun konusuna gelince ben oyun oynamayı gerçekten sevmiyorum. Okuma konusunda ise evet size katılıyorum devamlı okumakta bir fayda getirmez dediğiniz gibi insan gezmeli , tozmalı her şeyi en güzel şekilde yaşamaya çalışmalı , Allaha şükürler olsun ki saydıklarınızı en güzel şekilde abartmadan , tadını kaçırmadan yapmaya çalışıyorum ve mutluyum. Allaha şükürler olsun

   Sil
 10. Ben de rahatlıkla ve kesin çizgilerle hayatımı blog yazmadan önceki yazdıktan sonraki diye 2'ye ayırabiliyorum. Bu da bize yazdıklarımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz güzel yorumunuz için teşekkür ederim

   Sil
 11. Blog, tozunu yuttuktan sonra ne kadar zaman geçerse geçsin yine kendine çekiyor seni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... Yeter ki insan bir defa yaşasın o zevki

   Sil
 12. Bana göre blog yazmak... Edindiğin bilgileri, tecrübelerini karşıya aktarınca bunun bir işe yaradığını görünce mutlu olmak demektir. Ama ben şuan sadece kişisel blog yazıyorum. Kişisel blog demek bana şu duyguları anımsatıyor. Yaşım daha genç ve yaşım 25 - 30 u bulunca o yazıları bir daha okuyacağım ve o zaman için zamanı geriye almam için elimde bir imkanım olacak. Aklımda şöyle bir şey var. Onları bir kitapta toplayıp kitabımı çıkarmak.

  Bir sonraki yazı da görüşmek üzere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinle aynı düşüncedeyim bende ileri de buradaki yazılarımı güzel bir kitap haline getirmek , bunu kendim için yapacağım yani ticari amaçlı olarak değil
   bundan 15 - 20 yıl sonra geçmişte neler yaptığımı ne tür düşüncelerim olduğunu hangi konularda yazılarımın olduğunu daha iyi bileceğim. Bence bunu blog yazan herkes yapmalı

   Sil
  2. Ben daha çok günlük niyetine kullanmayı amaçlıyorum. Blogum tasarımını da ona göre şekillendirdim. Öyle bir ambiyans versin diye :)

   Sil
  3. Evet blogunuzun tasarımı benim de çok hoşuma gitti açıkçası sade bir tasarım güzel olmuş elinize sağlık

   Sil
 13. insanın kendini iyi eden bir şeyi yapması gercekten mutluluk sebebi oluyor. izinde bile aklım blogumdaydı benimde özgürlük alanım blogum huzur köşem diyorum :) uzun yıllar da hepimiz icin bu boyle devam eder inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... İnsan blog yazmaya başladıktan bir süre sonra bu tutku haline geliyor, bırakamıyor benimde izin günlerimde aklım hep blogumdaydı , inşallah bu şekilde uzun yıllar boyunca devam eder.

   Sil
 14. Emeğinize Sağlık

  Umarım uzun süren bu blog yolculuğunuz bir ömür devam eder.

  Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, evet inşallah nefes aldığım sürece en sevdiğim şey olan yazmayı sürdürmek istiyorum

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN