Çarşamba, Nisan 29, 2015

Yaptığımız Hatalardan Ders Çıkarıyor Muyuz?


Yaptığımız Hatalardan Ders Çıkarıyor Muyuz?


 Biz insanlar hata yapmaya müsait bir şekilde yaratılmışız. Hatalar , eksiklikler ve kusurlar biz insanlar içindir. Orhan GENCEBAY'ın  şarkısında dediği gibi  ''Hatasız kul olmaz''   Bezen kişiler geçmişte geçmişte yaptıkları hataları düşünür, durur ve bir türlü bugünü yaşayamazlar.

  Birbirini seven insanlar hatalarına rağmen sevdiklerini sevmekten vazgeçmemelidirler. Aralarında ne kadar olumsuzluk yaşanırsa yaşansın bir makasın iki tarafı gibi olmalı ve aralarına giren olumsuzlukları kesmeyi bilmelidirler.

  Unutmayalım ki iki insanın iyi geçinmesi hiç hatasız olmalarıyla değil, birbirlerinin hatalarını hoş görmeleriyle mümkündür.  Hata yapmaktan  korkarak , adım atmamak , risk almamak en büyük bşarısızlık kaynağıdır. İnsan denemeden başarıya ulaşıp ulaşamayacağını bilemez. Ayrıca  insan hata yapmadan , hatasız davranışı öğrenemez.  küçük bebekleri düşünelim yeni yürümeye başladıkları zaman ayağa kalkıp bir iki adımdan sonra düşerler , ayağa kalkar tekrar adım atarlar bunu tekrar tekrar yaparlar ta ki yürümeyi öğrenene kadar , yani ayağa kalktıklarında düştükleri için yürümekten vazgeçmezler.

 Hataların  öğretici yanı çok büyüktür  kendimden küçük bir örnek vermek istiyorum ben lise yıllarımda sınav sonuçlarından kötü notlar aldığım zaman hangi dersten kötü not almış isem o sınavda çıkan konulara tekrar bir göz atardım ve inanın bana bunun çok faydasını görürdüm aklımda daha iyi kalırdı.

    Bazı insanlar vardır ki hataları defalarca  aynı hataları defalarca tekrar edip dururlar  Kendilerine yapılan hataları da her defasında unutup yeniden güvenen insanlar vardır.  Yapılan hataları affetmek evet tabi ki iyi bir davranıştır ama aynı durumları tekrar yaşamamak için aklımızın bir köşesinde de bulundurmak gerekir. konuyla ilgili çok güzel bir söz var ve ben bu sözü çok seviyorum 

  ''Aptal insan ne affeder ne unutur, saf insan hem affeder , hem unutur, akıllı insan ise affeder fakat unutmaz''
                                                                                                                                       Thomas Szasz

 Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde şöyle buyuruyor; ''Mümin , bir delikten iki defa sokulmaz.  Birinci neden kişinin yaptığının hata olduğunu bilmemesi veya kabul etmemesidir. Çünkü hatayı düzeltmenin birinci yolu hatayı kabul etmektir. Yaptığının hata olduğunu kabul etmeyen bir kişi ; Onu düzeltmek içinde bir gayret içine girmeyecektir.

  İkinci neden de özgüven eksikliğidir. Kişide özgüven duygusu eksik olduğunda  , kendisi için uygun olmayan teklifler karşısında hiç kimseye  ''Hayır'' diyemez ve istemese bile aynı hataları tekrar edip durur.  Bu tür kişilerin özgüven duygusunu kazanabilmeleri ve gerektiğinde ''Hayır'' diyebilmeleri için gerekiyorsa psikolojik destek almalıdır. Yapılan hataların büyüklüğü kişiyi ümitsizliğe sevk etmemeli . Ne kadar büyük hatalar yapmış olursak olalım. Allah'ın rahmetine sığınmalı ve affedilmeyi ümit etmeliyiz.
                                  

13 yorum:

 1. Bende ne salagim diyordum demek ki ben akıllı insan grubuna giriyormusum affederim ama asla unutmam...
  Affetmek Allah'a mahsustur, bizi de affedilenlerden eylesin inşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfirullah , Amin Allah bizleri affedilenlerden eylesin inşallah

   Sil
 2. Merhabalar.

  Yaptığımız hatalardan sıcağı sıcağına ders çıkarıyoruz, ama hatanın verdiği yangın söndükten sonra çarçabuk unutuveriyoruz. Hz. Yusuf filmini izlerken aklımda kalan ve gerektiği yerlerde paylaştığım bir söylemi burada da dile getirmek istiyorum: "AFFETMEK İNTİKAMDAN DAHA YÜCEDİR; ŞEFKAT ÖFKEDEN DAHA GÜÇLÜDÜR!"

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Recep abi , çok haklısın yaptığımız hatalardan bazen ders çıkarıyoruz fakat bir süre sonra unutuyoruz ne yazık ki

   Sil
 3. Dediğiniz gibi her insan hata yapar.Mühim olan insanın hatalarından ders alması ve bir daha aynı hatayı tekrarlamaktan kaçınmasıdır.Hata yapılır ancak bu hatanın şekli de çok önemlidir.Yaptığımız hata sonucunda karşımızdaki insanın kalbinde derin yaralar açarsak o yaralar kabuk tutar ancak asla tam anlamıyla geçmez.Hele bir de hatalardan sonra karşımızdaki insan bizden soğuyorsa işte o zaman büyük sıkıntı var demektir.Hata olur,yapılır ama düzeltilmeye özen gösterilmelidir.Aslında yapılan her hata bence bir tecrübedir.İnsan hata yaptıkça tecrübe kazanmalı hayatta.Hata hatayı doğurur mantığını ben kabul etmiyorum.Hata,ders alınırsa güzel günlerin habercisi olabilir,sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaman zaman hepimiz hata yapıyoruz yaptığımız hataların bazıları karşımızdaki insanı gerçekten derinden etkiliyor fakat biz yaptığımız hatanın farkına varıp hatamızı düzeltmeye hatta bir daha o hatayı tekrarlamayacağımızı karşımızdaki kişiye hissettirirsek karşımızdaki insan bizi anlayacaktır ve eminim ki bizi affedecektir. Bu arada güzel yorumunuz için teşekkür ederim abi

   Sil
 4. Kesinlikle yaptığımız hatalardan ders çıkartıyoruz.Dediğiniz gibi gercekten hatalari tekrar edip etmemek özgüven işi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hataları tekrar edip etmemek öz güven işi

   Sil
 5. Tabiri caizse kazık yiye yiye öğreniyorum insanları...Zamanla iyi niyetimi köreltiyorum.Affeden ama asla yapılanı unutmayan insanlardanım.Hata yaparım her insan gibi ama tekrarlamam.Özürdilemesini bilecek kadar da erdem sahibiyimdir.

  YanıtlaSil
 6. Guzel yazi olmuş eline sağlık

  YanıtlaSil
 7. videomuzu yayınladım blogumda haber vermeye geldim^-^

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN