Pazar, Şubat 01, 2015

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

Soma İçin Bir Olduk:  Hepsi bizim yakınımızdı ki…
Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.
Ertesi gün çocukların hiçbiri okula gelmedi...
13 Mayıs 2014, Çarşamba… Kömür madenleriyle bilinen Soma kasabasında meydana gelen elim facianın ertesi günü… Soma’da görev yapan öğretmenler “o gün bizim için çok zor başladı, çocuklarımızın hiçbiri okula gelmedi” diye anlatıyor. Öğretmen Emel Abadan “Öğretmenler odasında sürekli haberleri izliyorduk ve herkes ağlıyordu” diyor. Öğretmen Mustafa Sabur: “Çocuklar okula döndüğünde onlara ne söylerim diye içi içimi yiyordu. Derken bir gün Bilim Kahramanları Derneği’nden geldiler ve etkilenen çocuklar için bir projeleri olduğunu söylediler.”
Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.
Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.

Bir boomads advertorial içeriğidir.
 

4 yorum:

 1. Merhabalar.

  Cenab-ı Allah, Soma'da yaşadığımız acıları tekrar milletimize yaşatmasın. Kim ne derse desin "ateş düştüğü yeri yakar" bizler de çok etkilendik, üzüldük ama, asla onların yaşadıkları travmayı yaşamadık. Şehit madencilerimizin geride kalan kederli aile efradını normal yaşama döndürmek için verilen çalışmaları destekliyorum. Emeği geçen kurum, kuruluş ve yardımsever kişileri takdir ediyorum. Cenab-ı Allah bu millete zeval vermesin.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Recep abi , güzel dileklerin ve duaların için teşekkür ederim , Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah.

  YanıtlaSil
 3. Onca adam öldü niye??? Kimse çıkıp da bana kaza demesin. İhmal olamaz. İhmal olursa yakasına yapışılacak çok adam var çünkü. Devlet, işletme çıkıp da bu boku biz yedik der mi? Diyebilir mi?

  Sen memurunu amirini adam gibi görevlendir. Ama gibi gidip, denetlesinler bakayım. O işletme sahibi hükümet anamızı beller yoksa korkusuyla her türlü tedbiri alıyor mu almıyor mu gör de bak.
  Kimseye hiç bir şey olmadı. Olan o yetim çocuklara oldu. Şimdi de çıkıp toplumsal dönüşüm bilmemnesi diye projeler yapıp göz boyuyorlar. Sıçtık sıvayalım diyorlar.

  Gün gelir hepsinin hesabı sorulur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütün söylediklerine katılıyorum kardeş

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.



Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN