arkaplan

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Mart 31, 2015 Gökhan TEKİN 10 YorumSavcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi

Savcı Mehmet Selim Kiraz Şehit Edildi


Savcı Mehmet Selim Kiraz kimdir?


Mehmet Selim Kiraz, Berkin Elvan olayıyla ilgili odasında rehin alınana kadar kamuoyu tarafından fazla tanınmıyordu. Peki Savcı Kiraz kimdir?

Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz fişeği ile başından ağır yaralanarak 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın davasının son savcısı Mehmet Selim Kiraz olmuştu.

Savcı Selim Kiraz, 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin'in faillerinin bulunması için davaya Eylül 2014'te atandığında dosya 3 aydır sahipsizdi.

Savcı Kiraz'ın yeni makamına atanmasının ardından Berkin'in babası Sami Elvan ve avukatı Evrim Deniz Karatana savcılığa başvurarak neden halen iddianame hazırlanıp dava açılmadığını sormuş ve bir an önce gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmişti.

Savcı Kiraz ilk iş olarak gaz fişeğini atmakla suçlanan polislerin aynı kişiler olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'nu devreye sokmak oldu.

İstanbul Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazarak, Ulusal Kriminal Büro'nun fotoğraflar üzerinden yaptığı incelemede 3 polisin eşgalinin tespit edildiğini ancak açık kimliklerinin tespit edilemediğini bildirmişti.

Savcı Kiraz, eşgalleri belirlenen ikisi ZET'çi (biber gazı tabancası kullanan polisler), biri de muhimmatçı bu 3 polisin açık kimliğinin tespiti için olay günü olay yerinde görev yapan polislerin açık kimliklerinin fotoğrafları ile birlikte kendisine yollanmasını istedi.

12 GÜN ÖNCE POLİSLERİN FOTOĞRAFLARI GELDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ise 12 gün önce Savcı Kiraz'ın talebi üzerine 21 polisin açık kimliklerini ve değişik açı ve boylardan çekilmiş fotoğraflarını soruşturma dosyasına yolladı.

Savcı Kiraz, daha önce eşgalleri belirlenen ancak açık kimliklerine ulaşılamayan 3 polisin fotoğrafları ile emniyetin yolladığı 21 polisin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini Adli Tıp Kurumu Ses ve Görüntü İnceleme Şube Müdürlüğü'ne yolladı.

Savcı Kiraz, eşgalleri tespit edilen ancak açık kimlikleri tespit edilemeyen bu 3 polisin, emniyetin gönderdiği 21 polis içinde olup olmadığının belirlenmesini istedi.

14 YILLIK SAVCI

Mehmet Selim Kiraz 14 yıllık bir savcı. Berkin Elvan dosyasına atanana kadar da memur suçlarına bakıyordu. Bu öğlen saatlerinde ise aynı dosya yüzünden adliyedeki odasında rehin alındı.

DuaIarımız BirIikte OIsun DiIeğimiz Tek OIsun Mekanı cennet OIsun Başımız SağoIsun.

SİZDEN ÖNCEKİLER BU YAZILARIMI DA OKUDU

10 yorum

 1. Allah rahmet eylesin şehid savcımıza. Katillerin hesabını Allah diğer dünya'da elbette soracak ama İnşallah bu dünyada da beter olurlar !
  Güncel olarak iyi bir paylaşım olmuş abi, eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde tek isteğim bu yönde umarım bu Dünyada da gerekli cezaları alırlar , Zaten öbür Dünya da Rabbim cezalarını verecektir inşaallah

   Sil
 2. tüylerim diken diken,can acıtıcı durum.
  Allah rahmet eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, Allah mekanını cennet etsin inşallah

   Sil
 3. Merhabalar.

  Görevini ve işini yapan savcı Mehmet Selim Kiraz'ın suçu neydi?. Yazık değil mi?.. Her türlü terör hareketini şiddetle ve esefle kınıyorum. Merhum savcımıza Allah'tan rahmet, yakınlarının acılarını paylaşıyor ve sabr-ı cemil diliyorum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabbim mekanını cennet etsin ve kalanlarına sabır versin inşallah

   Sil
 4. Savcımıza Allah rahmet eylesin.
  Teröristler Berkin Elvanın diyeti sayıyor savcıyı. Allah olay çıkarmak için her şeyi kendi emellerine alet edenlere fırsat vermesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin , Rabbim mekanını cennet etsin ve kalanlarına sabır versin inşallah

   Sil
 5. Çok karışık bir durum oldu . Hepimiz şaşırdık üzüldük. Terörün her türlüsüne lanet okuyoruz.Kurtulamamasına çok üzüldüm. Allah rahmet etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin , Allah mekanını cennet etsin ve kalanlarına sabır versin inşallah

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.