Pazartesi, Nisan 20, 2015

“ İçerdeki Çocuklara” Anaokulu

“İçerdeki Çocuklara” Anaokulu
Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası cezaevi çocuklarının oyun ve eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için “İçerde çocuk var” adıyla bir sosyal proje başlatıldı.
Projeyle Türkiye genelindeki 7  kadın ceza infaz kurumundaki ana okullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Projenin ilk adımı Adalet Bakanlığı’nın izni ve işbirliğiyle İstanbul Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda atıldı.

Çeşitli meslek gruplarından 24 duyarlı vatandaşın gönüllü olarak  yola çıkıp, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ile bir araya gelerek başlattığı İçerde Çocuk Var adlı projenin amacı,  cezaevlerinde, annelerinin hem yatağını hem de  kaderini paylaşan miniklerin hayatına dokunarak geleceklerine katkıda bulunmak. Proje,cezaevi çocuklarına öğrenebilecekleri, eğlenebilecekleri eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturmak, yeşil alanlar yaratarak doğayla tanışmalarını sağlamak, gelişimlerine uygun yemek hazırlanabilecek mutfak inşa etmek ve dış mekan oyun alanı kurarak cezaevi içinde özgür bir yaşam alanı yaratmayı hedefliyor.

İstanbul Bakırköy Cezaevi’nde başlayacak proje kapsamında, mahkum annelerinin kaderini yaşamak zorunda kalan cezaevlerinin masum çocukları için kaynak bulmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve kampanyalar yapılacak. Ayrıca, İstanbul Valiliği’nin izniyle alınan 4528’e gönderilecek SMS’ler ve banka hesap numarasına yapılacak bağışlarla kampanyaya gelir sağlanacak. Böylece, mevcut ana  okullarının  iyileştirilmesi ve anaokulu bulunmayan kadın cezaevlerinde de yeni ana okullarının yapılmasında kullanılacak. Hedeflenen ana okullarının çocuklara kazandırılmasından sonra ise proje,  cezaevi çocuklarının dışarıdaki yaşıtları ile eşdeğer eğitim şansına sahip olmalarını sağlamak ve cezaevi yaşam koşullarının iyileştirilmesi için devam edecek. 

İlk adım İstanbul’ da

Türkiye’deki 7 tane kadın ceza infaz kurumunda yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Bunlardan 370 Kadın mahkum, 0-6 yaş arası çocuklarını kendi yatağında yatırarak cezaevinde büyütüyor. Örneğin, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde mahkum anneleriyle cezaevinde yaşayan 0-6 yaş arası 53 çocuk var. Bakırköy Cezaevi’ndeki çocukların bir kreşi var ancak bu kreşin de iyileştirilmesi, eğitici oyuncak ve kitaplarla yeniden elden geçirilmesi gerekiyor. Projenin ilk adımı da Adalet Bakanlığı’nın izni ve işbirliğiyle Bakırköy Cezaevi’nde atılacak.

Oyuncak ve oyun arkadaşları yok

Cezaevinde doğan ya da annelerinin kucağında parmaklıklar arkasına gelen, cezaevlerinin masum çocukları, hayatlarının en önemli evrelerini yaşıtlarının sahip olduğu birçok şeyden yoksun, olumsuz koşullarda geçiriyor. Oyun oynama ve eğitim almaları gereken zamanlarını annelerinin koğuşunda, çeşitli suçlardan mahkum, yetişkin kadın koğuş arkadaşlarıyla geçiren çocukların, bu süreçte yaşadıkları deneyim, hayatlarının sonraki dönemlerini özellikle ergenlik ve gençlik yıllarını ne yazık ki derinden etkiliyor. Koğuşlar kalabalık olmasın diye her koğuşa sadece bir çocuğun konulduğu cezaevi çocuklarının oyuncak ve kendi yaşıtı oyun arkadaşları yok.

İçerde Çocuk Var” projesi ilk adım İstanbul’da Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda atıldı. Tüm mimari ve inşaat hazırlıkları tamamlanan anaokulunun çok yakın bir zamanda tamamlanması hedefleniyor. Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu tamamlandıktan sonra Türkiye’de bulunan diğer Kadın cezaevlerine de anaokulu kazandırılacak. Böylece proje ile cezaevi çocukları,  kreş, oyuncak ve oyun arkadaşlarına kavuşacaklar.


“ İçerdeki Çocuklara” Anaokulu

Proje ile ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bağış için ;
COCUK yazıp 4528’ e SMS gönderilebilir.
Banka bağışı için; Vakıfbank Kadıköy Şubesi, Şube kodu 012 Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TL)
TR 94 0001 5001 5800 7303 0490 01

Bilgi : Arife Avcu Çallıoğlu
İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı
 arife.avcu@iletisimofisi.com / 0212 324 80 17


14 yorum:

 1. Merhabalar.

  Gerçekten içler acısı bir ülkeyiz. O kadar çok sorunlarımız var ki, bu sorunların arasında ceza evlerinde anneleri ile birlikte mahkum edilen çocukları düşünmeye ve onlar için yapılması gerekenleri sıraya almayı ihmal etmiş sayın yöneticilerimizi kınıyorum.. Bu konuda duyarlılık gösteren kardeşlerimi de yürekten kutluyor ve onların bu çalışmalarını destekliyorum. Size de bu yararlı paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet ne yazık ki ceza evlerinde mahkum edilen çocuklarımız için yöneticilerimiz bir şey düşünmüyor. Oysa çocuklar bizim geleceğimizdir.

   Sil
 2. Gerçekten ne kadar acı bir durum. Yavrular ne kadar şanssızlar. Umarım bu proje ile haketmedikleri bu hayattan kurtulurlar. Güzel paylaşım teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim , Evet gerçekten güzel bir proje bence de , çünkü oradaki çocukların hiç bir günahı yok ve çünkü çocuklar bizim geleceğimiz bu konuda sadece bizlerin yani halkın bir şey yapmasından ziyade Devlet Yöneticilerinde bu konuda çalışmalar yapması gerek bence

   Sil
 3. Evet bu projeyi daha önce bir kaç yerde daha görmüştüm ama ne kadar çok duyurursak o kadar çok bağış toplanır ve bizler de bu önemli projeye katkıda bulunmuş oluruz.
  Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Evet bence de böyle faydalı bir projeyi bütün blog sahipleri blogların da paylaşmalı

   Sil
 4. Ey Haber gazetesi olarak bu projeyi can-ı gönülden destekliyoruz!
  Editör Kamil Aydın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğiniz için bütün çocuklar adına teşekkür ederim.

   Sil
 5. Projeyi bloglarımızda paylaşıp herkeze duyuralım paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu tür projeler bütün bloglar tarafından desteklenmeli bence de

   Sil
 6. Bu projeyi, etkinliği sayfanızda paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN