Cuma, Mart 27, 2015

Kısa Film Maraqlı ve Önyargı


Kısa Film Maraqlı ve Önyargı

  Youtube de gezerken karşıma bir kısa film çıktı ve izledim. Batılı bir erkek ile doğulu bir kadın aynı asansörde karşılaşıyor kadın kapalı bir şekilde sadece gözleri açık , asansörde aniden elektrik kesilmesi sonucunda kadın ve erkek asansörde kalıyor bunun üzerine belli bir süre geçtikten sonra erkek çantasından su çıkartıp içiyor ve kadına da ikram ediyor kadın önce çekimser davransa da sonradan suyu içiyor her neyse asansör çalışıp durduktan sonra erkeğin ayağı kesiliyor.

  Bunu gören kadın yüzünü ve saçını örten  peçeyi kaldırıp erkeğin ayağına sarıyor. video'nun yorumlarına baktım herkes kafasına göre bir şey yazmış bende onlara istinaden düşüncelerimi paylaşmak istedim dikkatimi çeken yorumun bir tanesi şöyleydi  '' Her ne olursa olsun kadın başını açmamalı , erkeğin üzerindeki tişört çıkarılabilirdi ayağını sarmak için''  arkadaş böyle demiş düşüncesine saygı duyarım. Fakat şöyle bir şey var oradaki kadın adamın ayağını o şekilde gördüğünde sen tişörtünü çıkartta onu saralım ayağına demesi bana göre çok mantıksız ayrıca din insanın içinde olmalı , kadın başını açtı diye kötümü oldu orada bence hayır tak aksine yapılması gerekeni yaptı. Ayrıca ben şunu da çok iyi biliyorum genelleme yapmıyorum kimse yanlış anlamasın , kapalı olupta her pisliği yapanlar var , açık olupta çok dürüst bir şekilde yaşayan insalarda var yani insanın gerçekten dürüst olması kapalı veya açık olmasına bağlı değildir bence , Kapalı olup her pisliği yapanların sayesine bizler gerçekten kapalı olanlara bazen genelleme yapabiliyoruz ne yazık ki  Anlatmak istediğim biraz karışık oldu sanırım , ama burada belirtmek istediğim ; İnsanın karşısındaki bir  insana yardım etmesi için açık veya kapalı , kadın veya erkek olması önemli değildir bence eğer benim karşımda yardıma muhtaç birisi varsa her kim olursa olsun elimden geleni yaparım yani karşımdakinin ırkına , Dinine veya diğer özelliklere bakmam kaldı ki eğer birisi yardım ederken bunları göz önünde bulunduruyorsa bana göre o yapılan yardım değildir bence

4 yorum:

 1. Bu kadar üstünde söz söylenen, tartışılan baş örtüsü de Kuran'da tek ayette geçiyor (24-Nur Suresi, 31) Hatta orada geçen humar, yani hımarın çoğulunun da örtü demek olduğunu söyleyenler var. Benim Arapçam yok. Geleneği dinselleştirince bu tarz ampirik yorumların çıkması kaçınılmaz işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bilende , bilmeyende kafasına göre yorum yapıyor.

   Sil
 2. Evet yardimlasmak insanidir. Dinle cinsiyetle sınırlandirmak dine bile aykiri bence .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısın Başkanım , yardımlaşmanın Dinle veya cinsiyetle alakası olmamalıdır.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN