Salı, Şubat 17, 2015

İdam Cezası Neden Gelmeli


İdam Cezası Neden Gelmeli

   Son günlerde , özellikle de Özgecan'ın vahşice öldürülmesinden sonra sıkça duyduğum ''İdam Getirilsin'' ifadeleri , fakat bir kısım kendini çok çağdaş sananlar. İdam gelirse çağdaş toplum olamayız diyorlar ben onlara düşüncelerine saygı duyuyorum ama ben öyle düşünenler gibi yani idam cezası gelirse. Çağdaş toplum olamayız diyenler gibi düşünmüyorum neden derseniz.

   Bugüne kadar bir çok  cinayet haberleri , tecavüz eldirilip öldürülmüş kadın cinayetleri haberleri veya ayrıldığı eski kocası tarafından öldürülen kadın cinayetleri haberleri gördüm , okudum. İşte bu yüzden  ''İdam Cezası'' geri getirilmelidir. Şöyle düşünün; Bir katil bir insanı öldürüyor haklı veya haksız sebepten dolayı peki mahkeme nasıl bir karar veriyor diyelim ki 20 yıl hapis cezası veriyor ve daha önce hiç bir olaya karışmadığından dolayı veya başka sebeplerden dolayı 20 yıl olan ceza birkaç koşul ile diyelim ki 10 yıla iniyor.  10 yıl ceza alan bir kişi gerçekten ceza almış mı oluyor  hiç sanmıyorum  neden derseniz Devlet katili ceza evine göndererek haklarını koruyor. Peki ölen kişinin hakları ne oluyor. 10 yıl ceza alan bir kişi 10 yıl sonra hapisten çıktığında özgürlüğüne kavuşuyor, olan yine, öldürülen kişiye oluyor   ve bunun ülkeye en büyük kötülüğü ise ülkedeki insan öldürme Tecavüz gibi suçluluk oranlarının artması oluyor.  Ülkede idam cezası olmayınca suç işleyecek olan kişi şöyle düşünüyor sanırım; Zaten ne yaparsam yapayım biraz içeride yatar çıkarım düşüncesiyle hareker ediyorlar. diye düşünüyorum eğer öyle olmasa bu kadar suçluluk oranı olmaz Türkiye de neredeyse hapishaneler yetmiyor artık

    Peki İdam cezası gelirse ne olur , şunu çok iyi biliyorum ki, bu kadar suçluluk oranı olmaz neden derseniz , suç işleyecek olan bir insan hemen şunu düşünür. Adam öldürdüğünde kendisinin de İdam edileceğini bilir ve böylece ikisi de hayatta kalır. Böylece de suç işlenilmemiş olur. Tabi o zaman diğer suçlarında cezalarının yüksek olması gerekiyor. 

    Düşünsenize şimdiki kanunda şöyle bir şey var tam olarak bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla anlatayım zaten çoğu kişi biliyordur. Evinize bir hısız geldiğini düşünün , hırsız sisin yatak odanıza girmeden müdahale ederseniz suçlu siz sayılıyorsunuz. Tabi böyle olunca da hırsızlar bunu bildiği için de rahatça hareket ediyorlar. Belki bir çok kişi bana ''Gerici'' diyecek ama kim ne derse desin benim umurumda değil.  ama ben  İdam cezasının geri gelmesinden yanayım. En azından bundan sonraki , Kadın cinayetlerini  ve  Tecavüz suçlarını önlemek için.

  

10 yorum:

 1. İdam cezasını değil uygulanmayan yasaları konuşalım diyorum. Caydırıcı olabilir elbette ama önce yasaları layıkıyla uygulayacak polisler, hakimler, mahkemeler istemeli, bunun için birlik olmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız cezalar uygulansa da, insanlar suç işlemekten korktukları için suç işlemezler, ama sizin de dediğiniz gibi yasalar uygulanmıyor. Ülkemizde

   Sil
 2. Bence her ne olursa olsun bir insan ölümle korkutulmamalı ve idam olmamalı çok büyük suçlar içinse suçlular idam için dua etmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fakat sizin dediğiniz gibi olduğu zamanda suç işleyecek insanlar da şöyle bir düşünce oluşuyor , ''Suç işlesem dahi çok fazla suç almam , ceza alsam dahi Devlet bana bakıyor.'' Düşüncesi oluşuyor. Bence İdam olmuş olsaydı şu anda bu kadar Cinayetler ve Tecavüz suçları olmazdı ülkemizde tabi sizin düşüncenize de saygı duyuyorum.

   Sil
 3. bende idama karsıyım nedeni şöyleki bu idamların ucu yine kadına dokunur evlenmeden cocuk yaptı idam edilen yine kadın olur, erkeği kadın kışkırttı yine kadın idam edilir kısaca bu ülkede idam cezasının hakkıyla uygulanacağına inanmıyorum.onun yerine hadım edilsin tecavuz edenler bakın bakalım bidaha toplum icine cıkabiliyorlarmı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizde haklısınız , her şeyden önce Adaleti topluma uygulayabilmek gerekiyor.

   Sil
 4. öncelikle insanı caydıran şey idam değil de cezanın kendisine uygulanacak olmasını bilmesidir. yani idam da en fazla hapis kadar caydırıcı. zaten burada insan öldüren veya karşısındakinin iradesini yok sayan birisinden bahsediyoruz. o öldürme veya tecavüz öncesinde idam alırım ya da hapse girerim gibi düşünceler olmuyor. çünkü bunlara varıcak kadar komplike düşünmüyorlar. ayrıca ömrünün sonuna kadar hapis yatması bir anda ölüp de kurtulmaktan çok daha ağır bir şey. sonuç olarak idam hiçbir türlü caydırıcı değildir sadece devlet eline kan buladığıyla kalır. NOT: amerikadaki idam olan ve olmayan eyaletlerdeki suç oranını ve idam olan abd ile idam olmayan avrupanın suç oranlarını bir karşılaştırın derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki haklısınız, fakat insanlarda suç işlerken şöyle bir düşünce var sanırım, zaten ne yaparsam yapayım bir kaç yıl yatıp çıkarım gibi bir düşünce var sanırım, eğer böyle olmasa bu kadar suç oranı olmazdı diye düşünüyorum. Aslında şöyle bir şeyde yapılabilir; Bu tür suç işleyen kişiler toplum içine çıkarılmadan bu tür kişilere özel bir yerde ömür boyu devlet için çalıştırılabilir, bu uygulama bazı ülkelerde var diye biliyorum.

   Sil
 5. Böyle düşünmenizi normal karşılıyorum.Ben ise idamı:
  1- Kötüyle kötü olmamak için,
  2- İdam geldiği zaman tecavüzcülerden, katillerden çok özgürlüğü için sokakta eylem yapan insanların idama sürükleneceğini düşündüğümden desteklemiyorum. Tabi düşünceme saygı duyduğunuz için teşekkür ediyor, düşüncenize saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki herkesin düşüncesine saygım var. Yazımda şunu belirtmek istemiştim; Sadece belli suçlara bu ceza gelmesi daha iyi olur diye düşünmüştüm.

   Eğer idam geldiğinde insanların haklarını arayan insanların sokakta eylem yapan insanların özgürlüklerini veya diğer insanların özgürlükleri engellenecekse idam zaten gelmesin. Ama sadece belli başlı suçlar için gelirse örneğin tecavüz suçları için, daha iyi olur diye düşünüyorum. Düşüncenize kesinlikle saygı duyuyorum.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN