Pazartesi, Şubat 23, 2015

Düşünmek

Düşünmek
  Niçin düşüneceksiniz? Hayatınızın bir gerekçesi veya tamamlanması gereken işleriniz olmalı ki çözümleri için düşünesiniz. Başkalarının size ideal kazandırmasını umursanız kıyamete kadar beklersiniz. Gençliğinizi ideallerinize borçlu olacaksınız. Mc. Arthur'un  vurguladığı gibi , ''İnsanı ihtiyarlatan , geride bıraktığı yılların çokluğu değil, ideal yokluğudur. Yıllar cildi buruşturur , fakat idealsizlik ruhu öldürür.''

   Düşünmek yük taşımaktır; emek ve enerji harcamaktır , zihinsel bir uzay yolculuğudur. Fili yolculuklarda güzelliklerle ve çirkinliklerle karşılaştığınız gibi , zihinsel yolculuklar da acılı veya çoşkulu evrenleri keşfedersiniz. Düşünce , bir insanın özel dünyasını yüzlerce insanın özel dünyası kadar genişletir. Yeni diller öğrenerek dışınızdaki dünyayı büyütürsünüz ; Oysa yeni düşünceler geliştirerek içinizdeki evreni genişletirsiniz. Şimdi bu düşünceleri okurken dünyanız başkalaşmıyor mu? Coşkuyu düşünceleriniz yüzünden yaşamıyor musunuz?

   Düşünmek , merak etmenin , sormanın , ilgilenmenin , önemsemenin ve ciddiye almanın sonucudur. İdealsiz insanlar önemsemezler , merak etmezler , ilgilenmezler. En ortak özellikleri ise alaycı olmalarıdır. Alaycı birini gördüğünüzde o andaki zekası , üstünlüğü ve havası sizi yanıltmasın. Ona iyi bakın; Karşınızda , gelecek yıllarsa koparılacak fırtınalarla devrilip gitmeye hazırlanan ir çınar görüyorsunuz. Yeryüzünde kimse, alay edenden daha idealsiz ; Dolayısıyla daha değersiz değildir4 yorum:

 1. Küçük bir dizgi hatası olmuş (iedalsiz) fakat genel itibariyle başarılı bir yazı çıkmış ortaya. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ufuk uyarın için , Düzelttim.

   Sil
 2. Ne güzel yazmışsınız;
  "Yıllar cildi buruşturur ama idealsizlik ruhu öldürür."

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN