Cumartesi, Şubat 28, 2015

Blog Yazmak İçin Nedenler

Blog Yazmak İçin Nedenler

   İnsanların neden blog yazmaları gerektiğini , Salih Seçkin Sevinç'in  ''Her Şeyin Başı Blog'' adlı kitabını okumaya başladıktan sonra çok daha iyi anlamaya başladım. Eğer bir düşünceniz varsa veya insanlara bir şeyler anlatmak istiyorsanız , yazma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız veya İnsanlara faydalı olacağını düşündüğünüz paylaşımlar yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka ilk hedefiniz blog yazmak olmalıdır. Birazdan aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışacağım neden blog yazmanız gerektiğini.

     Her geçen gün yeni , yeni sosyal medya sitelerinin çıktığı günümüzde sevdiğiniz herhangi bir şeyi örneğin resim , video veya yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz fakat bu kalıcı olmaz Şöyle ki Facebook zaman tünelini düşünün duvarınızda ana sayfada herhangi bir şey paylaştığınız zaman aradan 10 dakika sonra geçtiğinde sayfayı yenilediğiniz de paylaştığını şey her neyse yukarıda değil en altlarda olduğunu görürsünüz bunun nedeni ise insanların devamlı bir şey paylaşmaları ve sizin paylaşımızın en altlara inmesidir. Sosyal medya siteleri için şöyle diyebiliriz   ''Anlık olarak kendinizi mutlu ettiğiniz yer.'' Fakat kendinize ait bir  Blogunuz olduğunu düşünsenize istediğiniz her şeyi paylaşabileceğiniz ve üzerinde defalarca düzeltmeler yapabileceğiniz bir alan paylaştığınız her şeyi kendinize göre düzenleyebileceğiniz , kendi arşivinizi oluşturabileceğiniz size ait bir alan eminim ki Blog yazanlar beni daha iyi anlayacaklardır ne anlatmak istediğimi sadece bunlar dahi sizin blog yazmanız açısından yeterli sebep olabilir. Peki ben bunların hiçbirini istemiyorum Neden Blog yazayım ki  derseniz size şunu söylemek isterim  '' Söz Uçar Yazı Kalır'' Bu söz ile ne demek istediğimi Günlük tutanlar ve Blog yazanlar beni daha iyi anlayacaktır. 
     
   Günlük tutarken gün içinde yaşadıklarınızı , yaptıklarınızı ve mutluluğunuzu , üzüntünüzü yazarsınız ama bunu sadece size aittir kimse göremez , kimse okuyamaz fakat Blog öyle bir şeydir ki Öreneğin bir görsel paylaşırsınız veya çok önemli bir hastalık ile ilgili çok faydalı bir şey buldunuz sosyal medya hesaplarınızda paylaştınız kimse sizin paylaşımıza bakmaz belki de , ama bunu Blogunuz da paylaşırsınız insanlardan yüzlerce teşekkür yorumları alabilirsiniz ayrıca Blog ile daha fazla kesime hitap edebilirsiniz. Blog yazma için bir çok neden var elbette , fakat ben çok fazla derinlere inmeden dört başlık altında toplamaya çalışacağım.


Blog Yazmak İçin Nedenler
Mutlu Olursunuz


  İnsan başka insanlara faydalı olduğunu hissedince çok mutlu olur , şöyle düşünün sokakta bir insana yardım edersiniz ve o yardım karşısında , yardım alan kişi size tebesssüm eder ve teşekkür eder bu da sizi gün boyunca mutlu eder. Bir nevi Blog yazmayı da buna benzetebiliriz diyelim ki bir hastalıkla ilgili daha önce hiç kimsenin bilmediği bir şey keşfettiniz veya bir alanda çok Profesyonelsiniz  yaptığınız işle ilgili bilgilerden oluşan bir blog açarak sizin yaptığınız işi yeni yapmaya başlayan insanlara yol göstermiş olursunuz tecrübelerinizi okuyucularınız ile paylaşmak size mutluluk verecektir.


Blog Yazmak İçin NedenlerKendinizi Geliştirirsiniz


 Diyelim ki Dil bilgisi konusunda iyi değilsiniz noktalama işaretlerini tam olarak kullanmasını bilmiyorsunuz , Blog yazarak bu eksikliğinizi giderebilirsiniz her yazıdan sonra biraz daha bu konuda geliştiğinizi göreceksiniz. Bende bu Blogu ilk açtığımda Dil bilgisi ve noktalama işaretleri konusunda çok ama çok kötüydüm zamanla yazı yazdıkça bu konudaki eksikliğimi henüz tam olarak giremedim ama ilk zamanlara göre biraz daha iyi olduğumu ve yazı yazdıkça da bu eksikliğimi gidereceğimi düşünüyorum.

Blog Yazmak İçin Nedenler

Yeni Arkadaşlar Edinirsiniz


  Blog yazarak sizinle aynı düşüncelere sahip insanları bulabilirsiniz zaten siz yazmaya başladıktan sonra sizinle aynı düşüncede olan insanlar zamanla sizi bulacaktır bu hemen olmasa da zamanla sizinle aynı düşüncelere sahip insanlar sizin yazılarınızı okuyacaklar. Böylece yazdığınız yazılara yorumlar yazıkdıkça belli bir süre geçtikten sonra göreceksiniz ki bir de bakmışsınız ki bir çok arkadaşınız olmuş sanal ortam da olsa da , zamanı geldiğinde mutlaka yüz yüze görüşebileceğiniz dostluklar kuracağınızdan emin olabilirsiniz. Bunu yaşayan biri olarak söylüyorum bana yazdığım bir yazıyı okuduktan sonra  ulaşan bir çok arkadaşım var ve halen her zaman olmasa da görüştüğüm çok iyi arkadaşlarım var.


Çoçuklarınıza ve Torunlarınıza Anlatabileceğiniz Bir Anı


  Evet ileride yani artık siz yaşlandığınız zaman elinizde baston olduğu ve torunlarınızı sevmeye başladığınız zamanlar , torunlarınız sizlerden yaşamış olduğunu anılarınızı anlatmanızı istediğinde  onlara anlatabileceğiniz bir şey olmasını istiyorsanız Blog yazmalısınız veya Günlük tutmalısınız , Blog yazdığınızı düşünürsek  çocuklarınız ve torunlarınız sizin yazılarınızı okur. Kim bilir belki de  gençliğinizde yazdığınız bir yazı onlara yol gösterici olur 
   
    Veya çocuğunuzun ilk yürümeye başladığı günü , Okula başladığı ilk günü veya doğum günün de neler yaptığını Blogunuz da yazarsınız bunu okuyan çocuğunuz veya torununuz çok mutlu olacaktır düşünsenize sizin çocukluğunuzu anlatan yazılar olduğunu , çocukluğunuz da neler yaptığınızı en mutlu günlerinizi anlatan yazılar olduğunu düşünsenize ne kadar mutlu olurdunuz.

   Sanırım bu nedenler  bir insanın blog yazması için yeterlidir. Eğer henüz bir blogunuz yoksa hemen Google' a üye olun ve ücretsiz ve Google var olduğu sürece kullanabileceğiniz bir Blogunuz olsun , Google var olduğu sürece derken ücretsiz olarak kullandığınız zaman demek istedim yani diyelim ki bir blog açtınız yazılar yazdınız ve artık Google'den bağımsız olmak istiyorsunuz o zaman xml şeklinde sitenizin yedeğini alırsınız sitenizi başka platformlara taşıyabilirsiniz.NEDEN BLOG YAZIYORUM - Created with Haiku Deck, presentation software that inspires

16 yorum:

 1. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. "Blog" öğle bir şeydir ki tüm duyguları bir yerde yaşayacağınız, bir anda mutlu olacağınız, bazen üzüleceğiniz, bazen de (sizin de dediğiniz gibi) yeni arkadaşlıklar edinerek mutluluğunuza mutluluk katacağınız, insanlara (tüm dünyaya) sesinizi duyuracağınız bir platformdur.

  Elinize sağlık Gökhan Bey.

  YanıtlaSil
 2. Paylaşmanın çoğalttığına inanarak başladım ben de bu işe.
  Kaleminize sağlık, güzel bir yazı olmuş;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim , özellikle Neden Blog yazmalıyım diyenler için faydalı olur umarım.

   Sil
 3. Benim motivasyonum günlük tutmakla aynı. Yazmak sanki zamanı yavaşlatıyor. Okuduğum bir kitabı , izlediğim bir filmi yazmadigimda unutup gidiyorum.
  En güzel yönlerinden biri de aynı frekansta olduğun birileri ile karşılaşma olasılığı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle Elif hanım size katılıyorum

   Sil
 4. Sanırım tamda bunları duymak istiyordum.Bu güzel yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Gökhan arkadaşım.Hem blog açmaya teşvik edici ,blogların yararları ve sosyal alanda hareketlendirici rol üstlenmesi,tarzlarımıza göre yapılanan kendimize ait veri bankası niteliğinde değerli sayfalara sahip olmanın keyifli misyonu,çeşitli alanlarda profesyonel kişilerden doğru bilgi edinme lüksü ve nihayet paylaşımın son derece zevkli olduğunu ifade ettiğin yazın için seni kutluyorum.Ece ablan,

  YanıtlaSil
 6. HER ŞEYİN BAŞI BLOG kitabını okuyunca insanın yazdıkça yazası geliyor. Yine güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş Gökhan Bey. Emeğinize Kaleminize Sağlık

  Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle... sizinle aynı fikirdeyim. çok güzel bir kitap , teşekkür ederim.

   Sil
 7. Google'a şunu yazdım, 'Günlük tutarken dil bilgisi kuralına dikkat eder misiniz?' Bu yazınız çıktı karşıma. Blog tutun, böyle güzel yazılar yazın arkadaşlar:)

  YanıtlaSil
 8. Blog benim için tüm sosyal ağlardan daha ön planda hepsi gelip geçici ama blog kalıcı ;) severek yazmak işin altın kuralı. Kalemine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...
   Diğer sosyal ağlar gelip geçici ve sonuçta bizim değil fakat, blog bizim kendi alanımız.
   Teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN