Cuma, Mart 14, 2014

Sahte Fatura Nedir?

Bir Fatura'nın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
   Merhaba arkadaşlar bu yazımda Naylon fatura diğer bir adıyla sahte fatura nedir? Bir faturanın sahte(naylon) olduğu nasıl anlaşılır. Kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.
    Sahte fatura ( naylon fatura) herhangi bir mal veya hizmet olmadan yani karşılığı olmadan alınan düzenlenen fatura,gider pusulası,müstahsil makbuzu vb belgelerdir. Fatura kesme yetkisi bulunmayan kişiler tarafından düzenlenen veya başkası adına bastırılıp kullanılan belgelerde sahte fatura'dır.

     Konuyu bir örnekle açıklayalım bir güvenlik firmasının güvenlik elemanlarını servis ile taşımadığı halde dışarıdan aldığı fatura yanıltıcı belge yani naylon faturadır. veya aylık 1000 TL 'lik yemek masrafı varken aylık 5000 TL'lik yemek faturası almasıda yanıltıcı belge niteliğindedir yani yapmadığı bir masrafı yapmış gibi göstererek vergi ödememek için veya az vergi ödemek için bu yola başvuran bir firma sahte fatura kullanmış olur( yapmadığı bir masrafı yapmış gibi göstererek)
    Bir hizmet veya bir ticari mal alıyorsunuz ve hizmeti veya ticari mal'ı aldığınız kişi size şöyle diyorsa '' size başkasından fatura kestireceğim diyorsa'' burada dikkatli olmakta fayda vardır yani size verecği fatura sahte olabilir. 
    Peki bir faturanın sahte olup olmadığını nasıl anlarız? bunun için ilk yapmanız gereken şey öncelikle elinizdeki fatura'nın adresine giderek böyle bir işletmenin olup olmadığına bakabilirsiniz ben bu işletmeyi nereden bulayım derseniz internet vergi dairesi sistemine girerek elinizeki faturayı sorgulayabilirsiniz ayrıca Maliye bakanlığı çağrı merkezini arayarak'ta bilgi almanız mümkün bunların dışında özellikle şirketlerin artık Web siteleri var internetten girerek  web siteleri varmı bakabilirsiniz bu sizde iyi bir kanaat oluşturacaktır fakat aklınızda şüphe varsa yukarıda bahsettiğim fatura sorgulama işlemini yapabilirsiniz 
    Bunların dışında söylemek istediğim Sahte fatura kullanma'nın cezası'da var. Biraz az vergi ödeyim derken hapis cezasıda alabilirsiniz sonra çeşke dememek için Sahte(naylon) Fatura kullanmamalıyız. ve kullananlarada engel olmaya çalışın çünkü  yaptığı işle ilgili az vergi verirken aslında devleti kandırmış olmuyor bu sonuçta biz insanların ceplerinden çıkıyor. 
   Lütfen bu büt konularda duyarlı olalım gerekirse polise şikayet edin
 

2 yorum:

  1. Gökhan Bey blogunuzu yeni buldum. İlk yazılarınızdan itibaren okumaya başladım. Bu konulardan hiç anlamama rağmen (bizdeki bu tarz konulardan sorumlu başbakan eşimdir :) ne güzel ve kolay anlaşılır bir dille açıklıyorsunuz.
    Paylaşım ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN